GündemManşet

Helal olsun Lindsay Lohan!

Dünyaca ünlü Amerikan aktris Lindsay Lohan, Türkiye’nin Suriyeli mültecilerle ilgili çalışmalarından övgüyle bahsetti. Lohan, CNN’de Türkiye’nin Suriyeli mültecilerle ilgili çalışmaları hakkında çok önemli açıklamalar yaptı.

Becky Anderson’ın sunduğu “Connect the World” (Dünya’yı Birleştir) isimli programın 30 Aralık 2016 tarihinde yayınlanan bölümünde Türkiye’deki Suriyeli mültecilerle ilgili yaptığı çalışmaları anlatan Lindsay Lohan  Türkiye’de bulunduğu sırada Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdürrahim Boynukalın ile tanıştığını ve onun aracılığıyla da İstanbul’da Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi’yle iletişime geçtiğini belirterek “ABD’de ve İngiltere’de mültecilerin neler yaşadıklarını sadece haberlerde izliyoruz ve bütün hikayenin gördüklerimizden ibaret olduğuna inanıyoruz. Oysa oraya gidip yaşanan insanlık krizini tecrübe etmek çok farklı” olduğunu ve farkındalık oluşturarak insani yardım çalışmalarında bulunmaya karar verdiğini anlattı.

https://www.youtube.com/watch?v=Mc-kfPx4tpg

Türkiye’nin yaptıklarını inanılmaz olarak niteleyen Lohan; “Türkiye’nin Suriyeli mültecilerle ilgili yaptıkları inanılmaz, olağanüstü” diyen Lohan Türkiye’nin hiçbir karşılık beklemeden mültecilere yardımcı olduğunu söyledi. “Diğer ülkeler hiçbir şey yapmazken Türkiye Suriyeli mülteciler için çok fazla çaba harcıyor, onlara yardım ediyor” diyerek değerlendirmesini yaptı.

Yunanistan örneğini de veren ünlü aktris, “Oralara gidip farkındalık yaratmak lazım. Kim ne derse desin bu konu benimle ilgili değil. O insanlarla, çocuklarla beraberken onların mutluğunu görüyorsunuz ve bu onlar için bir umut ışığı oluyor.” diyerek Türkiye’ye övgüler yağdırdı.

Lohan Türkiye’de iken çalışmalar kapsamında 26 Eylül 2016’da Sultanbeyli’deki Suriyeli Hüseyin ailesini ziyaret etmiş, ziyareti sırasında “Dünya 5’ten büyüktür” diyerek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin adil olmayan yapısına dikkat çekmişti. Aynı aileyi bir hafta sonra ikinci kez ziyaret eden ünlü aktris “Dünya 5’ten büyüktür” sözünü tekrarladı. 7 Ekim 2016’da Sultanbeyli kitap fuarını gezdi; kitap alıp mülteci çocuklara hediye etti. 8 Ekim 2016’da da Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi’nin koordine ettiği program kapsamında Gaziantep’teki Nizip mülteci kampını ziyaret eden Lohan, mültecilerle buluştu. Burada yaptığı basın açıklamasında “Türkiye mültecilerle ilgili olağanüstü çalışmalar yapıyor. Avrupa ülkelerinin ve ABD’nin mülteci meselesinde daha fazla sorumluluk alması gerekiyor” demişti.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı