Hayatı hazmedemeyen kabız oluyor

Kabızlık her ne kadar fizyolojik bir olay gibi görünse de aslında işin psikolojik boyutu sanılandan çok daha etkili. Yapılan araştırmalar düşünce ve duyguların, kendilerini bedende kabızlık olarak gösterdiğini göstermektedir. İşte kabızlığa sebep olan psikojik semptomlar.

Kişinin kendisini çok sınırlı görmesi (işte ben bu kadarım, daha fazlası elimden gelmez).

Bir şeyi bırakırsam yerine yenisini koyamam (kişiyi mutsuz ettiği halde işinden, eşinden, eşyasından, parasından… vazgeçememesi)

Eski acıları sürekli zihinde yaşamak, canlandırmak.

Eskiden, geçmişten ayrılamamak.

Kendisine artık zarar veren, ona iyi gelemeyen birisini hayatından çıkarma cesaretini gösterememek.

Yeni bir şey denemekten, hayatına yeni bir şey girmesinden korkmak.

 

Kabızlığın Diğer Sebepleri 

Yetersiz sıvı ve posa alımı: Vücut suyunun yüzde 10 azalması kabızlığa yol açmak için yeterli. Genellikle posadan zengin besinler (kurubaklagiller, meyve, sebze, tam tahıllı ürünler)

Fiziksel hareket azlığı

Yağdan kısıtlı diyet

Gebelik,

Yaşlılık,

Bazı ilaçlar (antidepresif, antihipertansif, antasidler vb.),

Metabolik bozukluklar (hipotiroidizm, hiperkalsemi),

Anüsün, rektumun ve kolonun yapısal ve fonksiyonel bozuklukları,

Nörojenik anormallikler,

Psikojenik hastalıklar,

Demir eksikliği,

Kabızlığı önlemek için her sabah ilk işiniz bu olsun 

Kabızlığın bağırsak hareketlerinde zorluk, dışkı geçişinin ağrılı olması, dışkının sert ve kuru olması ve tuvalete çıkışın uzun süre olmaması durumu olarak adlandırıldığını belirten Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Hilal Mutlu, “Dışkılama sayısı sağlıklı kişilerde farklılık göstermekle birlikte haftada 3 ile 12 defa dışkılama normal olarak kabul edilmektedir” dedi. Mutlu kabızlığı önlemekle ilgil olarak “Günlük 2.5-3 litre su tüketmeye özen gösterilmelidir. Herhangi bir sağlık probleminiz yok ise; rezene, yeşil çay, papatya ve anason çayını günde 2 fincan içmeye çalışın. Magnezyumdan zengin besinler bağırsak hareketlerini hızlandırır, özellikle ıspanak, marul, kereviz, taze fasulye, salatalık, fındık, badem magnezyum içermektedirler ayrıca her gün içilen 1 adet maden suyunun yine magnezyum içeriğinden dolayı kabızlığa faydası olacaktır. Düzenli spor yapmak kabızlık belirtilerini azaltmaktadır, günde en azından yarım saatlik yürüyüşün bile etkisini göreceksiniz. Her gün aynı saatte tuvalete gitmek, tuvalete çıkma hissi yoksa bile 10-15 dk oturmak dışkılama düzenini sağlayarak faydalı olacaktır. Sabah uyanınca 1 bardak oda sıcaklığında su ve 1-2 adet kuru kayısı ve kuru erik tüketilebilir. Eğer uzun zamandır bu sıkıntıyı çekiyorsanız; 2 adet kuru incir, 2 adet kuru kayısı, 2 adet kuru eriği ufak ufak doğrayıp, 1.5 çay bardağı suyla haşlayın. Daha sonra içine 1/2 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı keten tohumu ekleyerek robottan geçirin. Bu karışımdan sabah aç karnına 2 su bardağı ılık su ile 1 tatlı kaşığı kadar tüketebilirsiniz. Kabızlık problemini çözmek için laksatif içerikli ilaçlar, sinameki içerikli bitki çayları ve lavman doktora danışılmadan kullanılmamalıdır çünkü bu ilaçların uzun süre kullanımı bağırsak tembelliğine sebep olacaktır. Eğer iki haftadan uzun süredir şiddetli kabızlığınız varsa, yukarıda bahsedilen unsurlara dikkat ediyor ancak fayda sağlayamıyorsanız bir doktora ve diyetisyen başvurmanızda fayda vardır.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]