Hayaldi gerçek oldu…Cübbeli Ahmet ve Yılmaz Özdil’den Nevruz hakkında benzer görüş

Şu sıralar gündemin birinci maddesini Nevruz Bayramı işgal ediyor. Birçok isim Nevruz Bayramı’na ilgisiz kalmayarak konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bu dikkat çeken görüşlerden ikisi ise Cübbeli Ahmet ve Yılmaz Özdil’e aitti.

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile Sözcü gazetesinin keskin kalemi Yılmaz Özdil’in Nevruz Bayramı ile ilgili görüşlerinin birbirine oldukça yakın olması belki de bir ilk olarak literatüre geçti.

Cübbeli, kendi cemaatlerine yakınlığıyla bilinen Lalegül TV kanalında Nevruz Bayramı ile ilginç bir çıkış yapmış ve “böyle bir bayram yoktur” mealinde bir açıklamanın altına imza atmıştı.

Lalegül TV’deki açıklamasının bir yerinde Cübbeli, “Hz. Peygamber’in bazı gelenek ve göreneklere ses çıkarmadığını anlatan Cübbeli Hoca, “Kainatı yaratan Allah bu bayram yok diyor. Çünkü Allah bu bayramı iptal etti. Allah, bu bayramların yerine Kurban ve Ramazan bayramlarını getirdi” şeklinde düşüncesini dile getirmişti.

CÜBBELİ VE YILMAZ ÖZDİL’İN NEVRUZ’A BAKIŞI OLUMSUZ

Sözcü gazetesinin sivri dilli yazarı Yılmaz Özdil’in de gündeminde Nevruz Bayramı vardı. Dünkü köşe yazısına “Nevruz” başlığı atan Yılmaz Özdil, Nevruz için “Türkiye’nin bayramı değil” şeklinde yazısına giriş yaptı.

Yazısında Nevruz’un İran mitolojisinden alındığını yazan Yılmaz Özdil, yazısın finalinde ise şu görüşler yer verdi:

“Demem o ki…

İsteyen örste demir dövsün, isteyen yanan lastikten atlasın ama, kimse kimseyi enayi yerine koymasın kardeşim… Nevruz, Türkiye’nin bayramı değildir.”

Yılmaz Özdil’in yazsısı bir yönüyle Cübbeli ile benzerlik gösterdi.  Cübbeli, Nevruz için  “böyle bir bayram yoktur” derken, Yılmaz Özdil Nevruz Bayramı’nın Türkiye’ye ait olmadığının altını çizdi.

İki isimin de Nevruz’la ilgili olumsuz bir duruş sergilemeleri dikkat çekti.

MEDYABEY

 

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]