Reklam

HAYAL KIRIKLIĞININ ADI: ELİF ŞAFAK

elif_safak

Şu sıralar TV kanallarında dikkati çeken iki reklam var. Biri medyada tartışılan Elif Şafak’ın oynadığı kredi kartı reklamı diğeri ise uzun bir aradan sonra ekranda boy gösteren Tuba Büyüküstün’ün oynadığı şampuan reklamı….

Her iki reklam da Sabah gazetesinin ilginç ve bir o kadar da köşeli kalemi Nur Çintay’ın hışmına uğradı. Özellikle Elif şafak’ın oluşturduğu hayal kırıklığı giderek artacağa benziyor.


ELİF ŞAFAK’IN KREDİ KARTI REKLAMINA ŞAŞIRDIK MI?
Reklamı gördüğümüzde ilk tepkimiz: Aa! Elif Şafak, Virginia Woolf olmuş. Bazılarımızın nasılsa hala gösterebildiği bir başka tepki: Aa! Elif Şafak, kredi kartı reklamında! Nasıl yani? Hani nerde Mevlana? Hani mal mülk yalandı? Soluduğu hava kelimelerden müteşekkil birinin mille ne işi vardı? Onlara, Taraf’ın Telesiyej’i tercüman oldu: “İnsanlık tarihi boyunca bazı kelimeler ve kavramlar pek yan yana gelmemiştir. ‘Edebiyat ve ticaret’ de onlardandır işte. Aslında bu yan yana gelememe hali, derinden bir kavga halidir; ortada ciddi bir hayat anlayışı çatışması vardır çünkü. Biri hayatı manaya çekerken, diğeri maddi menfaate çeker!” Buradaki sorun, bir ileri level’da: En manaya çekenin, aslında en maddi menfaatten yana olan olmasında! Şaşırdık mı? Hayır. Hiç mi? Hiç.

TUBA BÜYÜKÜSTÜN’ÜN ŞAMPUANLI KORKU FİLMİNDE İŞİ NE?
Hamile kaldı, hiçbir projeyi kabul etmedi, Türk fanlarına da Ortadoğu’daki müritlerine de kendini özletti, doğurdu… Ve bunca ay sonra ortaya çıktığı ilk iş bu mu olacaktı? Tuba Büyüküstün’ün, Pantene reklamında, zaman tünelinden geçmiş de gelmiş replikli, başöğretmen edalı gerilim unsuru Yasemin Bradley’nin karşısında işi ne? Bu bir şampuan reklamının ancak parodisi olabilir. Çekenlere pes. Korku filmi figüranı Bradley’nin o hallerine müsaade edenlere pes. Tuba Büyüküstün’e yazık. Ürüne bile acıyasımız geliyor, zira seyrederken saçlarımız elektrikleniyor!

Nur Çintay / Sabah

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün