Hawking paralel evrenin kapılarını buldu: Kara Delikler

Dünyanın IQ seviyesi en yüksek insanlarından biri sayılan ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking, evrenle ilgili sır perdelerini aralayan açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Uzun süredir üzerinde durduğu paralel evren (Sicim kuramı) ilkesi için yeni bir teori ortaya atan Hawking bilim dünyasının en çok konuşulan adamı olmayı bir kez daha başardı. İşte o iddia…

Stephen Hawking kara deliklerin paralel evrene açılan kapılar olabileceğini belirterek yine büyük bir tartışmanın fitilini ateşledi. İngiliz asılı ünlü teorik fizikçi Hawking, “Çevresinde, ışık dahil her şeyi içine çeken kara delikler paralel evrenlere açılan kapılar olabilir.” iddiasında bulundu.

Konuyla ilgili olarak Harvard Üniversitesi’nde bir konuşma yapan 74 yaşındaki Hawking, “Evrenin en etkin hard drive”nın kara delikler olduğunu söyleyerek kara deliklere giren nesnenin sanılanın aksine kaybolmadığını, kara deliklerin bilim kurgu yazarlarının hayal edebileceğinin ötesinde bir gizemi barındırdığını ifade ederek “Kara deliklerin nasıl bu kadar büyük bilgiyi bünyesinde barındırdığı sorusu çözmek için son derece sıkı bir biçimde çalıştığımız konulardan biri” açıklamasını yaptı.

“Kara Delikten Korkmayın”

Hawking’in Harward Üniversitesi’nde kendisini dinleyen yaklaşık bin öğrenciye yaptığı “Eğer kara deliğe düştüğünüz hissine kapılırsanız korkmayın, bir çıkış var.” espirisi de büyük alkış aldı.

Hawking geliştirdiği evren teorisiyle paralel evren konusunda hesaplamalara dayalı yepyeni bir açıklama getirmişti. Hawking, mantıksal olarak, beynimizde hiçbir şeyin bir bütünden bağımsız gerçekleşmediğini ileri sürüyor ve artık paralel evrenin kapılarını da bulduğunu iddia ediyor.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]