Medya

Haşmet Babaoğlu Redemtion dizisi üzerinden Türkiye’ye çekilen operasyonu yazdı

Bugün, Sabah yazarı Haşmet Babaoğlu’nun “Dizidir, filmdir deme… Hepsi operasyonun parçası!”başlıklı yazısını okuyanlar ilginç bir yazıyla karşılaştılar. Çünkü Babaoğlu’nun yazısında Redemption/Geri Ödeme adlı dizide Türkiye’de büyük tartışmaya neden olan hatta Almanya ile adeta devlet krizine dönüşen Die Welt gazetesinin muhabiri Deniz Yücel’in hayatını yazdığını okuyanlar gözlerine inanamadı. Haşmet Babaoğlu, sıradan gibi görülen dizi ve filmler üzerinden algı operasyonu çekildiğini yazdı.

REDEMTION DİZİSİ NE ANLATIYOR?

Haşmet Babaoğlu’nun yazısındaki detayları okuyanlar Redemption adlı dizide yaşananların gerçekten de Deniz Yücel olayında yaşananlarla taban tabana uyduğunu gördüler.

İşte, Babaoğlu’nun Redemption dizisi üzerinden yapılan operasyonlara dair kaleme aldığı o ilginç yazısından bir bölüm:


Eski bir dizi olan Blacklist’in gayet ucuz bir prodüksiyon olarak devam eden Redemption adlı yeni sezonunun ikinci bölümü şubat ayında Deniz Yücel adlı gazetecinin “Alman ajanı” olduğu gerekçesiyle özel bir operasyonla yakalandığı sırada çekildi ve gösterime girdi.

Konusu mu?
Dizi Türkiye’nin doğusunda bir yerde (Kytikistan diye küçük bir ülke uydurmuşlar) tutuklu bir gazetecinin kurtarılmasını anlatıyordu.
Hem de ne imalar, ne işaretlerle…
Altı hafta sonra o ülkede(!) yapılacak referandum dahi unutulmamıştı.
Benim ilgimi çeken ise şu olmuştu: Ajanlar İstanbul’a sahte Hollandalı diplomat pasaportlarıyla giriyorlardı. Dizide nedense Hollanda özel bir yer tutuyordu.
İzlediğimde nisan başlarıydı. “Hollandalılar mı, ne alaka?” demiştim…
Sonrası malum!
***
Uzun lafın kısası…
Özellikle Amerikan özel orduları (Şu sıralarda Kuzey Suriye’de çok aktif olan Blackwater sonrası kuruluşlar, vd.) ile Pentagon kurmayları arasındaki anlaşmazlıkları anlatan dizi ve filmlere dikkatinizi çekerim.
Hızmış, serüvenmiş, iki saatlik çerez aksiyonmuş!
Bunlar işin yüzeysel kısmı. Hep daha fazlası var.
Britanya ile ABD’nin anlaşıyor görünmelerine aldanmamamız gerektiğini anlatan diziler de çok ilginç: The State Within, vd.
Bu yapımlar hangi “akıl” ve “hesaplar” ile üretiliyorsa, biz de onları dikkate alarak izlediğimizde işin rengi değişiyor.
Tavsiyemdir, siz de o gözle izleyin, neler göreceksiniz.
Hele dünyanın girdiği şu yeni atmosferde…

DENİZ YÜCEL KİM?

Almanya Başbakanı Merkel’in defalarca serbest bırakılmasını istediği Deniz Yücel, kirli bağlantılarıyla tanınan bir isim. PKK’lı kilit isimlerle aynı otelde kalan, sık sık Kandil’e çıkan gazetecilik kılıfı altında görüşmediği terörist kalmayan bir kişi olarak biliniyor.Yücel’in FETÖ’cülerle de oldukça samimi olduğu medyada yazılıp çizildi.

Terör örgütü PKK ile bağlantıları olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan ve çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Die Welt gazetesi muhabiri İlker Deniz Yücel için Almanya ‘gazeteci’ tutuklandı yaygarasını koparmıştı. Almanya Başbakanı Angela Merkel defalarca kez açıklama yaparak Yücel’in serbest bırakılmasını istemişti.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün