Reklam

HANGİ BANKALARIN REKLAMLARI DURDURULDU?

bankalar

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, eksik bilgi verdiği gerekçesiyle bazı bankaların reklamlarını durdurma kararı aldı. Karar önemli. Artık tüketiciyi yanıltmaya yönelik reklam yapmak o kadar da kolay olmayacak…İşte reklamı durdurulan bankalar…

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bankalara yine ceza yağdırdı. Akbank, Garanti Bankası ve ING Bank’ın reklamlarla tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyecek nitelikteki önemli bilgilere yer vermediği ve tüketicilerin eksik bilgilendirildiğine karar veren bakanlık toplamda 164 bin 238 TL idari para cezası vererek reklamları durdurdu.

Şikayet Portalı Şikayetvar’ın elde ettiği bilgilere göre; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunmasıve Piyasa Gözetim Genel Müdürlüğü Reklam Kurulu 13 Mart 2012 tarihli 199’ncu toplantısındabankaların yaptığı tüketiciyi yanıltan reklamlara idari para cezaları ve reklamların yayından kaldırımına ilişkin cezalar verildi. Bankalara verilen cezalar ve cezaların nedenleri ise şöyle:

Akbank: “Axess’ten Son Dakika” başlıklı reklamlar, ana vaat ile istisnası arasında uyumsuzluk bulunduğu, reklamlarda yer verilen vaadin yerine getirilmediği ve tüketici mağduriyetine yol açıldığı dolayısıyla, söz konusu reklamların tüketicileri yanıltıcı ve aldatıcı nitelikte olduğu gerekçesi ile 147 bin932 TL idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Garanti Bankası: “Yılbaşında 100TL Bonus” başlıklı reklamlar önemli bilgiye yer verilmeyerek tüketicilerin eksik bilgilendirildiği, dolayısıyla, söz konusu reklamların tüketicileri yanıltıcı ve aldatıcı nitelikte olduğu gerekçesi ile 8 bin 153 TL idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verildi.

ING Bank: “ING Günlük Paket” başlıklı reklamlar tüketicilerin satın alma kararını etkileyecek nitelikteki önemli bilgilere reklamlarda yer verilmeyerek, bu bilgilerin tüketicinin dikkatinden uzak tutulduğu ve tüketicilerin eksik bilgilendirildiği dolayısıyla, söz konusu reklamların tüketicileri yanıltıcı nitelikte olduğu, bu durumun da; anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine karar verildi.

sonsayfa.com

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün