Halle Berry ilk defa bir Türk yönetmenin filminde oynayacak

Mustang filmiyle Fransa’nın Oscar adayı olan Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven’den ünlü aktrist Halle Berry sürprizi… Ergüven, yeni filmi için Oscar ödüllü Halle Berry ile anlaştı.

‘Mustang’ filmiyle Oscar ödüllerine aday olmayı başaran ilk Türk sinemacı olan Deniz Gamze Ergüven, çekimlerine yakında başlayacağı yeni filmiyle gündemde.

ANNEYİ CANLANDIRACAK

Başarılı yönetmenin 1992’de Afrika kökenli ABD vatandaşı Rodney King’i darp eden polislerin serbest bırakılmasıyla başlayan Los Angeles olaylarını konu alacak film için Halle Berry ile anlaştığı haber veriliyor. ‘Kings’ adlı filmde Halle Berry bir anneyi oynayacağı öğrenildi.

Hatırlanacağı gibi 49 yaşındaki eski güzellik kraliçesi Halle Berry, Monster’s Ball adli filmdeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar Ödülü’nü kazanmıştı.

ERGÜVEN’İN BÜYÜK BAŞARISI

21. Saray Bosna Film Festivali’nde “En İyi Film”, “En İyi Kadın Oyuncu” ve “Seyirci Ödülleri”ni kazanan Mustang, Oscar için Fransa’nın seçimiyle Yabancı Dilde En İyi Film aday adayı olarak yarışacak.

Deniz Gamze Ergüven’in filmi; The Guardian tarafından “Çok güçlü, tatlı bir Türk lokumu kıvamında film” olarak yorumlanmıştı.Washington Post ise; “Asla sizi yüz üstü bırakmayacak bir film, duygusallığın ve güçlü film yapımcılığının birleştiği bir nokta” olarak değerlendirilmişti. The New York Times tarafından da “Sanki tecritte ufak bir tebessüm gibi film” gibi olumlu geri dönüşler aldı.

DENİZ GAMZE ERGÜVEN KİMDİR?

deniz_gamze_erguven Ergüven, 4 Haziran 1978 tarihinde Ankara’da doğdu. 6 aylıkken ailesi Fransa’ya taşındığı için Paris’te büyüdü. Paris Üniversitesi’nde Edebiyat ve Afrika Tarihi okuyup mezun olduktan sonra Güney Afrika’da Johannesburg’da yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2002 yılında Fransa’nın en önemli sinema okullarından La Fémis’te yönetmenlik eğitimi almaya başladı. 2006 yılında sinema okulunda bitirme projesi olarak yaptığı, Une Goutte D’eau (Bir Damla Su) isimli kısa filmiyle Cannes Film Festivali’nde yarıştı.

Ergüven, 2015 yılında Fransa-Türkiye ortak yapımı ödüllü “Mustang” adlı ilk uzun metraj sinema filminde yönetmenlik yaptı.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]