Gözler intibak zammında… Milyonlarca emeklinin maaşı yeniden hesaplanabilir

Emekliye zam konusu gündeme geldi. Eğer Mahkeme evet derse 2000 yılı ve sonrasında emekli olmaya hak kazanmış milyonlarca emeklinin maaşı yeniden hesaplanacak. Peki emekli en kadar zam alabilir? 2000 yılı öncesinde emekli olan yaklaşık 2 milyon SSK’lıya yapılan intibak zammı 2000 yılı sonrasındakileri de kapsayacak mı? Detaylar haberimizde.

Emekliye 355 liraya varan zam intibak kararında 

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara 355 liraya varan zam konusunda karar Anayasa Mahkemesi’nin vereceği kararda. Mahkeme “Evet” derse, milyonların maaşı yeniden hesaplanacak. 2000 yılı öncesinde emekli olan yaklaşık 2 milyon SSK’lıya yapılan intibak zammı, şimdi de 2000 yılı sonrası emekliler için de umut oldu.

Takvim’de yer alan habere göre; İntibak talebinin Kamu Denetçiliği Kurumu (ombudsman) tarafından haklı bulunmasının ardından, Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı yargıya başvurmuştu. İdare mahkemesi ve Yargıtay’dan olumsuz yanıt alan Avcı, konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı. Anayasa Mahkemesi’nin Avcı’nın yaptığı bireysel başvuru hakkında vereceği karar merakla bekleniyor. Konu önümüzdeki günlerde yüksek mahkemenin gündemine gelecek. Eğer mahkeme, 2000 yılı öncesine ilişkin intibak düzenlemesinin yürürlük maddesinin iptali yönünde karar verirse, milyonlara zam yolu açılacak. İntibak artışı için ayrı ayrı dava açmaya gerek olmayacak. İntibak, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkesi kapsayacak. Emekli maaşları mercek altına yatırılacak, artışlar belirlenecek. İlk intibakta maaşlarda 50 lira ile 355 lira arasında artışlar yapılmıştı. Uzmanlar, yeni intibakta da artışların bu seviyede olmasını bekliyor.

İlk sırada intibak var

Davayla ilgili gelişmeleri takip eden Türkiye Emekliler Derneği’nin Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilerin çözüm bekleyen sorunlarının başında intibak meselesinin geldiğini ifade ederek, “2000 öncesi emeklilerimiz intibak hakkını elde etmişti. Şimdi de 2000 sonrası emeklilerimiz için intibak istiyoruz” dedi.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]