Gözaltına alınan “Osman Kavala” kimdir?

Birgün gazetesinin finansörü olarak bilinen işadamı Osman Kavala’nın Gaziantep dönüşü, Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındığı öğrenildi. Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı, işadamı Osman Kavala, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı. Polisin Anadolu Kültür A.Ş. ofisinde arama yaptığı haber veriliyor.

Osman Kavala’nın Gaziantep’te Alman Goethe Enstitüsü ile birlikte gerçekleştirilmesi planlanan bir projenin toplantısından döndüğü sırada gözaltına alındığı bildiriliyor. Polisin Osman Kavala’nın uçaktan inmesine izin vermeden uçağa girip  gözaltı işini gerçekleştirdiği öğrenildi.

Gözaştına alınan Osman Kavala’nın Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildiği, Kavala’nın eşi Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Ayşe Buğra ve avukatlarının da emniyete geçtikleri haber veriliyor.

OSMAN KAVALA KİMDİR?

Kavala, 1957 Paris doğumlu. İstanbul Robert Lisesi’ni bitirdi. Manchester Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldu. Babası Mehmet Kavala’nın 1982 yılında vefat etmesinin ardından, Kavala Grubunda yönetici olarak çalışmaya başladı. Osman Kavala Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center for Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa’da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. Osman Kavala,  Murat Belge’yle birlikte Türkiye’nin en büyük yayınevlerinden biri olan İletişim Yayınlarının kurucusu.

Kavala ayrıca, TESEV Yönetim Kurulu Üyesi, Açık Toplum Enstitüsü’nde Danışma Kurulu Üyesi, Tarih Vakfı’nın sponsoru, Diyarbakır Kültürevi’nin sponsoru, Helsinki Yurttaşlar Derneği üyesi.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]