Teknoloji

Google’ın geliştirdiği fotoğraf teknolojisi, kriminolojinin imdadına yetişecek

Google Brain (beyin) ekibi, düşük çözünürlüklü fotoğrafları netleştirmeye yardımcı olan yapay zeka yazılımı geliştirerek teknoloji dünyasında büyük bir yeniliğe imza attı. Google, çözünürlüğü Düşük (bulanık) fotoğrafları netleştiren yeni bir teknoloji geliştirerek dikkatleri üzerine çekti. Özellikle suçluların yakalanması konusunda net olmayan fotoğrafların netleştirilmesi kriminolojinin çok işine yarayacak.

ArsTechnica’ya göre Google’ın Derin Öğrenme Projesindeki araştırmalar, 8 x 8 pikselden oluşan görüntüleri “keskinleştirmeye” çalışan yazılımlar geliştirdi. Google tarafından yeni geliştirilen bu yazılım sayesinde düşük çözünürlüklü fotoğraflar, daha net fotoğraflara dönüştürülebilecek. Google Brain’in geliştirdiği yazılım, fotoğrafların çözünürlüğünü artırmanın yanı sıra fotoğraftaki eksik ayrıntıları da doldurabiliyor. Böylece 8×8 piksel kalitesindeki fotoğrafları keskinleştirerek belli olmayan obje ve yüzleri daha net bir şekilde görmemizi sağlayacak.

Yani Google’ın geliştirdiği son yenilik ile piksel sayısı az olan düşük çözünürlüklü detayların görünmediği fotoğrafı, yüksek çözünürlüklü imajla eşleyerek ayrıntılar doldurulabilinecek. Fotoğrafları netleştiren bu yazılım, iki aşamalı bir sistemde gerçekleştiriyor.

İlk aşamada “koşullama ağı” ile görselin referanslarını ve renklerini kontrol ediyor.

İkinci aşamada ise “öncü ağ” ile düşük çözünürlüklü fotoğrafları doldurmak için yüksek çözünürlükteki ayrıntılar kullanılıyor. Son görüntüler bir araya getirilerek yüksek çözünürlüklü fotoğraflar oluşturuluyor. Teknolojinin aynı zamanda fotoğraf düzenleme ve eski fotoğrafları yenilemede kullanılabileceği belirtilirken, Google’dan teknoloji arenasında yaptığı son hamlenin sonuçları merak ediliyor.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı