Google’dan Dünya Günü kutlaması için özel doodlelar

İlk kez 1969 yılında San Francisco’da kutlanan ve izleyen yıllarda tüm dünyada kutlanmaya başlayan Dünya Günü 22 Nisan 2016 günü dev arama motoru google’ın ana sayfasına taşındı. Dünya Su Gününü birkaç fotoğrafla doodle yapan Google bu güne dikkat çekmeyi ve farkındalık oluşturmaya başardı.

İngilizce adı “Earth Day” olan “Dünya günü” ilk kez San Francisco’da düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından Dünya gezegeninin yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştı.

22 Nisan Dünya Günü 

Dünya Günü tarihleri arasında başta bir anlaşmazlık yaşanmıştı. John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart’ı önermişse de bu kabul görmemişti.

Sonraki zamanlarda ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmişti. Bahsedilen kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişinin katıldığı, konuyla ilgili olarak birçok konferans ve sempozyumun düzenlendiği, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk “Temiz Hava Yasası” ve “Temiz Su Yasaları” hazırlandığı tarihe düşen notlardan.

Bugün Dünya gününün ismi üzerinden ekşi sözlükte de bazı görüşler ortaya atıldı. Dünya Günü’nün ne demek istediğini tam olarak anlatamadığın belirten kullanıcılardan bazıları “Dünya ve yeryüzü kavramlarının anlamlarının farklı olması sebebiyle bu özel günün ‘dünya yeryüzü günü’ ya da kısaca ‘yeryüzü günü’ olarak kutlanması daha uygun olacaktır.” şeklinde görüşlerini bildirdiler.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]