Google’da bugün en çok sigara fiyatları arandı. İşte yeni zamlı fiyatlar

Türkiye’de bugün Google’da en çok arana konu sigara fiyatlarının kaç para olduğuydu. Alkollü içkiler ile tütün ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)’ye zam gelmesi nedeniyle milyonlarca kişi yeni sigara ve alkol fiyatlarını merak etti. Peki, sigara ve alkol ürünlerinin zamlı fiyatları ne kadar oldu? Sigara ve alkole yapılan zam Resmi Gazete’de yayımlandı. İşte, yeni sigara fiyatlarıyla ilgili tüm detaylar…

Sigara ve alkol fiyatlarına yapılan zam Resmi Gazaete’de yayınlandı. Bu karar ile hangi sigara ne kadar oldu? Sigara ve alkole yüzde kaç oranda zam geldi? Yeni sigara fiyatları ne kadar oldu? İşte haberin ayrıntıları…SİGARA VE ALKOLDE YENİ FİYATLARBiranın vergi oranı yüzde 63 olarak korundu ancak asgari maktu vergi oranı 1,628’den 1,1691 liraya çıkarıldı. Bu yüzde 10’luk artış anlamına geliyor.Rakıda litre başına asgari maktu vergi tuturı 134,84 lira olarak uygulanıyordu. Zamla birlikte bu rakam 148,33 liraya yükseldi. Artış yaklaşık yüzde 10 civarında oldu.

Sigarada asgari maktu vergi tutarları değişmedi ancak paket başına alınan maktu vergi tutarlarında artış oldu. Her bir dal sigara için alınan vergi artışı 7 kuruş olarak gerçekleşti ve böylece paket başına alınan 5,1 liralık vergi 6,5 liraya çıktı. Sigarada da artış yaklaşık yüzde 27,5 oldu.

ESKİ SİGARA FİYATLARI

Parliament: Uzun, Kısa, Slims 12.50 TL

Marlboro: Uzun, Kısa, Blue: 12.00 TL – Touch Blue, Gray, Aqua, One: 11.00 TL

Murattı: Rooso, Azure, Tone, Mode, One: 10.00 TL – S-Mode, S-One: 10.00

Lark: Uzun, Kısa: 9.00 TL -Mode Blue: 8.50 TL

Chesterfield: Uzun, Kısa, Slims, Click: 8.50 TL – Blu, Gray: 8.00

L&M: Uzun, Kısa, Blue Line: 8.50 TL – Mode Red: 8.00 TL

ÖTV’YE YAPILAN ZAM RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Alkollü içkiler ile tütün ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi’ne zam geldi.

Resmi gazetede yayımlanan karara göre, alkollü içkilerin ÖTV’si yüzde 10, tütün ürünlerinin ÖTV’si de yüzde 27,5 oranında artırıldı.

TÜKETİCİYE NE KADAR YANSIYACAK?

Yapılan bu ÖTV zamlarının içki fiyatlarını yaklaşık yüzde 3-4, tütün ürünlerinin fiyatlarını da ortalama yüzde 5-6 artırması bekleniyor. Düzenlemeyle sigara fiyatlarının ortalama 50 kuruş artması öngörülüyor. Tüketiciye yansıyacak zam oranlarını firmalar belirleyecek.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]