Google, Google newse ayar çekiyor, haberler sekmesi kaldırılıyor mu?

Google, haber sitelerini yakinen ilgilendiren radikal bir karar almaya hazırlanıyor. Google haberler (google news) sekmesi kaldırılıyor mu? Haber siteleri bu hamleden nasıl etkilenecek? Google news kaldırılıyor mu?

Google ABD seçimlerinde yalan haberlerin masaüstü haberler sekmesinde yer almasının ardından aldığı tepkilerden olsa gerek radikal bir karar alma arefeside. Masaüstü bilgisayarlarda Google haberler ile ilgili yeni bir düzenlemeye gidecek. Buna göre Google’ın önümüzdeki haftalarda yeni döngüsü ile kullanıcılarına karşısına çıkacağı düşünülüyor.

Google’ın bu düzenlemesinin sebebinin Google News’e kayıtlı olmadığı halde haberler bölümünde çıkan asılsız haber sitelerini ortdan kaldırma planı olduğu açıklanıyor. Google yeni düzenlemesiyle birlikte “Masaüstü bilgisayarlarda haberler kısmı yerine “En Yeni Hikayeler” döngüsünü kullancılarına sunmaya hazırlanıyor.” deniyor.

GOOGLE CEO’SUNDAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI GELDİ

Konuyla ilgili olarak Google CEO’su Sundar Pichai, “Bakış açımızdan, sahte haberlerin dağıtıldığı bir durum olmamalı, bu nedenle burada daha iyisini yapmaktan vazgeçmiyoruz” açıklamasını yaptı. Açıklamadan anlaşıldığına göre; sahte haberler, seçimden sonra spotlara girdikten sonra, Google da sahte haber sitelerini reklam ağından yasaklayarak gelirlerini kesintiye uğratacağını belirtildi. Böylece haber sitelerinin yanlış yönlendirme yapmasının da önünnü kesilmesi hesaplanıyor.

Google, yalan haberle kazanç elde etme yoluna giden siteleri uyarıda bulunmadan Google Adsense programından çıkaracağını açıkladı. Bu durum çoğu gerçek haber sitesini risk grubuna dahil etse de Google, gerçek habercilik yapan sitelerin bu durumdan zarar görmemesi için çalışmalarını özenle yapacaklarının da altını çiziyor.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]