Google Facebook ve Twitter’dan radikaller için ortak tavır

Dünya devi arama motoru Google’ın aşırılık içeren arama kriterlerine karşı pilot bir program başlattığı haber veriliyor.
Google, radikal örgütlere ilişkin internette yapılan aramaları ‘radikalleşme karşıtı uyarılar’ içeren internet sitelerine yönlendirmeye hazırlanıyor. Google’ın başlattığı pilot program, internette radikal örgütlere ilişkin zararlı görülen ifadeler arayanların ‘tam tersi anlatımlar içeren’ internet sitelerini görecekler.

Google, yeni uygulamasını İngiltere Parlamentosu’nun alt kanadı Avam Kamarası’nda milletvekillerine tanıttı. Google yetkilisi Dr. Anthony House’un milletvekillerine “Bu çok önemli. Platformumuzun güvensiz bir yer olmasını istemiyoruz” dediği bildiriliyor.

‘AdWords Grants’ adlı pilot program, kar amacı gütmeyen kuruluşlara, Google’a radikal hareketlerle ilgili arama yapıldığında, radikalleşme karşıtı reklamlarını gösterme şansı tanıyor.

 

Twitter yöneticilerinden Nick Pickles, emniyet yetkilileriyle iletişime geçmeleri için ‘hayati tehlike içeren’ durumlar olması gerektiğini belirtti ve platformun halka açık olmasından dolayı yüklenen içeriğin görünür olduğunu ifade etti.

Pickles, Twitter’ın geçen yıl on binlerce radikal hesabı kapattığını ve 100’den fazla çalışanının da içerikleri kontrol ettiğini söyledi.

Facebook yönetici Simon Milner de milletvekillerine, platformun ‘IŞİD’in düşmanı’ haline geldiğini belirtip “İnsanları korumak bizim önceliğimiz. IŞİD de bunun bir parçası fakat ilgilendiğimiz tek radikal örgüt değil” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]