GENÇLİK DİZİLERİNİN GELDİĞİ NOKTA/MÜZEYYEN YILMAZ

Bir dönem ekranlarda gençlik dizilerine rastlamak mümkün değildi. Sonrasında ‘Arka Sıradakiler’ dizisi başladı. Sözde lise öğrencilerini anlatan bir okul dizisiydi. Yapımcısı; Birol Güven ‘Çocuklar Duymasın’dan sonra böyle bir projeye imza atmayı uygun buldu. Yönetmenini hepimiz yakından tanırız. Hamdi Alkan… Senaristleri; Yelda Açıkgöz, Nur Özlem Elginöz, Birol Elginöz… İlk bölümleri, masum gençlik sorunlarıyla başladı. Hepimiz izledik, benimsedik. Sonrasında sorunlar şiddete yöneldi ve neredeyse kendi içlerinde bir savaş yarattılar.

Yaz dönemi ‘Kavak Yelleri’ başladı. İzmir’de birlikte büyümüş gençlerin hikayesiydi. İzmir’in görsel güzelliğinin yanı sıra gençlerin yaşadıkları ufak sorunlar, tatlı aşklar ve İstanbul’a taşınmalarının ardından gruplarına Almanya’dan gelen sorunlu bir kızın entrikaları diziyi süsledi. Yapımcısı Timur Savcı için bu ilk gençlik dizisi denemesiydi. Yönetmen koltuğunda Kerem Çakıroğlu vardı. Senaryosu; Pınar Ordu, Nükhet Bıçakçı, Gökhan Horzum tarafından yazıldı. Ama herkesin bildiği bir gerçek vardı ki bu diziyi izlenilir kılan müziğiydi. Pinhani; belki de bu diziyle müzik kariyerinde üstün bir başarı yakaladı. Konu; bir yandan gençlik sorunları ele alırken öte yandan ufaktan ufağa şiddeti de ele aldı.
Sonra komedi gençlik dizileri yapıldı. ‘Pis Yedili’ alışılagelmiş gençlik dizilerinden çok farklıydı. Komediydi ve gençlik bu diziyi çok sevdi. Başarılı komedi yazarı Gani Müjde yapımcılığını üstlenince, beğenmemek mümkün olmuyor tabi… Temennimiz; iyi kalemlerin elinden çıkacak yeni gençlik dizi projelerinin hayata geçmesidir.

NEDEN ÖZGÜN HİKAYELERİMİZİ TERK ETTİK…
Ben şu sıra neredeyse ekranların başından ayrılmaz oldum. Her kanalda yeni diziler başladı. Şu sıralar yakında başlayacak dizilerin fragmanları dönüyor. Hangi birini izleyeceğim kaygısı taşımıyorum neyse ki… Her kanalda az buçuk dolanıp dizilere şöyle bir bakıyorum. Beni gerçekten içine çekecek bir dizi varsa o zaman sonuna kadar onu izlemeye devam ediyorum. Çocukken, Charles Dickens’in kitabı olan ‘Oliver Tuwist’i okuyanımız muhakkak vardır. Bu kitabı okumayan filmini görmüş ve çokça gözyaşı dökmüştür.

Ne yalan söyleyeyim ben kitabı okurken çok ağlamıştım. ‘Düşler ve Umutlar’ bu kitaptan alıntı. Ben her zaman söylüyorum ve yine söylüyorum. Yabancı diziden uyarlama veya yabancı bir kitaptan uyarlama başarılı bir sonuç vermiyor ne yazık ki… Çünkü kıyas ediyoruz ve uyarlanan diziyi yerden yere vuruyoruz. Neyse ilk bölümü önyargısız izlemeye çalıştım. Yurt Müdiresi Hicran (Zeynep Gülmez) bana göre yanlış bir seçim… Yüz ifadesi sempatik olan bir insan ne yaparsa yapsın kızgın, öfkeli ve kötü görünemez. Yusuf’a ceza verirken bile yüz ifadesi güleçti. Konu çok güzel, çocuk oyuncular çok iyi… Ama diziyi izlerken neden etkilenmediğimi, çok iyi biliyorum. Dizide eksik olan, oyuncuların bürünmeye çalıştığı kişiliği yansıtamamasıdır.

YENİ SEZON DİZİLERİNİN ÖMRÜ NE KADAR OLUR?
Bu dönem gençleri ve çocukları da içine alacak bir sürü yeni dizi başladı veya başlayacak. Hangisi zirvede kalacak hangisi yolun başında kulvarı terk edecek merak ediyorum. Hepsini saymak istemiyorum. Saymaya ve yazmaya kalkışırsam ne sayfalar yeter ne de benim zamanım buna müsait olur. Şöyle kısaca göz önünde olanları sıralamak istiyorum.

dusler-ve-umutlar‘Düşler ve Umutlar’ daha ilk bölümden benden yana kötü puan aldı. Oyuncular; haber programındaki olayı canlandırıyor sanki… Duygudan uzak, vurgulardan muaf bir oyunculuk sergileniyor bana göre… Duygunun yoğun olması gereken sahnelerde hiçbir şey hissetmiyorsam, bu oyuncunun sergilediği oyunda bir sorun var demektir. Bununla birlikte dizi, Fox tv’de olduğu sürece ömrü uzun olacaktır.

‘Küçük Ağa’nın senaryosu iki güçlü kalemin elinden çıkmış. Tarık Buğra ve Yücel Çakmaklı… Ayrıca güçlü oyuncuların bir arada olmasından kaynaklanan bir başarıyı da beraberinde götürüyor. Kendini izlettiriyor ama beni uzun süre ekranın başında tutmayı başaramıyor. Eksikliği neresinde tam anlamış değilim. Bu sezonu götürür ama gelecek sezon için emin değilim…

MÜZEYYEN YILMAZ/MEDYABEY

www.muzeyyenyilmaz.com

 

 

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]