Genç yaşında büyük serveti var

Jack Cator, 16 yaşındayken okulunun bilgisayar ağında öğrencilerin müzik ve oyun sitelerine erişiminin engellemesine kızmış, açtığı web sitesi ile yasağı delmenin yolunu bulmuştu. Cator, bugün 63 milyon dolarlık servetin sahibi. 2009 yılında okulu bırakan Jack Cator, bugün genç yaşına rağmen büyük bir servet kazandı.

2005’te okulun sistemini ‘bypass’ etmek için kendi sanal özel ağını (VPN olarak da bilinen Virtual Private Networks) kuran genç girişimci Cator, ‘Kıçımı Gizle‘ anlamına gelen ‘Hide my ass‘ adlı websitesini kurmasıyla hayatında önemli bir hamle yaptığının belki de farkında değildi.

Bugün dünya çapında 2 milyondan fazla müşterisi olan Cator’ın şirketinin yıllık geliri 17 milyon doları, kârı ise 3 milyon doları aştığı haber veriliyor.

2009’da tüm vaktini şirkete ayırmak için okulundan ayrılan Cator, Londra’da bir de büro açtı. Yaklaşık 100 çalışanı olan şirket, kendi ağı üzerinden başka web sitelerinden alışveriş eden olduğunda, o web sitesinden komisyon alarak para kazanıyor. Cator hisselerini satmasına rağmen, şirketin genel müdürü olmaya da devam ediyor.

Cator’ın kurduğu web sitesi, Türkiye’dekine benzer şekilde devletlerin getirdiği sansür uygulamalarında internet kullanıcılarının yasakları delmesini sağlıyor.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Etiketler:

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]