İnternetYoutube

Gelir kapısı haline gelen YouTube’un rakamlarla özeti

Video platformu Youtube’un bugün için çok büyük bir ekonomik değere eriştiği biliniyor. Peki Youtube’un ulaştığı ekonomik büyüme hangi rakamlarla anlatılıyor? İşte rakamların diliyle Youtube’un küresel ölçekte bugünün dijital dünyasında ulaştığı büyük güç..

DÜNYADA 1.3 MİLYAR İNSAN YOUTUBE KULLANIYOR

2005 yılında açılan Youtube, bugün çok önemli bir ekonomik değere ulaştı. 23 Nisan 2005 tarihinde Youtube’a konulan ilk video, sitenin ilk kurucularından olan Bangladeş asıllı Almanya doğumlu Müslüman Jawed Karim’e aitti. YouTube, kuruluşundan yaklaşık bir yıl sonra 1. 6 milyar dolara Google’a satılmıştı. İşte, Youtube, Google tarafından satın alındıktan sonra kısa zamanda çok büyük bir büyüme kaydetti.

HER GÜN YOUTUBE’DA ORTALAMA 5 MİLYAR VİDEO İZLENİYOR

Bugün dünyadaki 7.5 milyar insanın 1.3 milyarı Youtube’u kullanıyor. Her gün Youtube’da ortalama 5 milyar video izleniyor. Youtube’a dakikada ortalama 300 saatten fazla video yükleniyor.

Youtube’u her gün 30 milyon kişi ziyaret ediyor. Youtube’da izleyicilerin yüzde 44’ü 35 yaş altındaki bireylerden oluşuyor. Ziyaretçilerin yüzde 95’i kendi dilinden video izleyebiliyor. 2015 yılında Youtube, 61 dilde hizmet veriyordu. Bu sayı 2018 itibariyle 76 oldu.

İlk kuruculardan olan Jawed Karim’in “Me at the zoo” adlı  ilk videosu, 13 yılda 58 milyon kez görüntülendi. 1.4 milyon kişi bu videoyu beğendi.

İşte, Youtube’a ilk yüklenen o video:

2017’DE EN ÇOK KAZANAN KANALIN AYLIK KAZANCI 15 MİLYON DOLARDI

Youtube’un 2017 yılında en çok kazanan kanalı PewDiePie kanalı oldu. Kanalın videoları 20 milyar kez görüntülendi. Bu kanalın yıllık kazancı 15 milyon dolar olarak açıklandı.

ENES BATUR VE ORKUN IŞITMAK’IN KAZANCI

Türkiye’de Youtube kendi fenomenlerini çıkardı Enes batur ve Orkun Işıtmak bu konuda başı çekiyor. 8.9 milyon takipçi sayısıyla Enes Batur başı çekiyor. Batur’un videoları 4 milyar kez izlendi. Batur’un aylık kazancının 25 bin ile 400 bin dolar arasında olduğu ön görülüyor.

5.8 milyon takipçisi olan Orkun Işıtmak ise aylık 7 bin ile 116 bin dolar arasında bir kazancı olduğu öngörülüyor..

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün