GANİ MÜJDE’DEN GANİ GANİ VUKUATLAR!

gani-mujde-gs.-bayrak

Show TV’nin hem de bu zor zamanlarında merakla beklenen Salih Kuşu dizisi malum skandal ile başladı. Galatasaray bayrağının çöpe atılma sahnesi haklı olarak milyonlarca Galatasaray taraftarını ayağa kaldırdı.Tepkiler üzerine dizinin senaristi usta kalem Gani Müjde Twitter’dan açıklama üzerine açıklama yaptı.Senaryoda öyle bir sahne olmadığını,sette yönetmen tarafından eklendiğini,dizinin yönetmeni olmadığını,yapmadığı bir hata yüzünden özür dilediğini daha ne yapabileceğini yazdı.

Bu işi aydınlatacak tek şey yazılı senaryodur aslında.Galatasaray taraftarları bu özür açıklamalarını kabul etti mi veya eder mi bilemem ama Gani Müjde yazılı senaryo ile basın açıklaması yaparsa daha inandırıcı olur,zira kendisi ‘ben dizinin yazarıyım,yönetmeni değil ne yapabilirim bazen böyle salaklıklar oluyor’ açıklaması yapmış olsa da az biraz senaryo yazarlığı eğitimi alanlar bilirler ki oyuncu sahnede senaristin izni olmadan su bile içemez.Senarist sahneyi yazarken gece mi gündüz mü dış çekim mi iç mekan mı her hareketi yazar.Örneklemek gerekirse;

SAHNE 1.İÇ – GÜNDÜZ. SALİH’İN OFİSİ

Bahtiyar, Salih’in ofisine girer, duvarda asılı Galatasaray bayrağını görür

Bahtiyar:Ooo bizim patron da Galatasaraylıymış(duvara doğru ilerler ve bayrağı oradan söker)

Bahtiyar: Bir gün herkesin doğuştan Fenerbahçeli olduğunu öğrenecek (Bayrağı çöpe atar)

Çok basit olarak belirttiğim kadarıyla o parantez içinde bayrağın çöpe atılması var ise yönetmen de ona uygun olarak sahneyi çekmiştir.

Yönetmen senaristin yazdığının dışına çıkamaz. Oyuncuları kafasına göre öpüştüremez, yatağa sokamaz. Eskiler, oyunculuk yönetmenin yatağından geçer deseler de bu yanlış kanıdır,senarist ne isterse o olur dizide.

Gani Müjde usta, keskin kalemdir, ancak Salih Kuşu’ndaki vukuat senaristi Gani Müjde’nin ilk vukuatı değil.

Gani Müjde yıllar önce Kanal D’de yayınlanan Ruhsar’ın ve daha sonra ATV’de çekilen Hayal ve Gerçek dizilerinin de senaristidir.

Hayal ve Gerçek setinde oyunculara gelen senaryolarda isimlerin Hayal yerine aynen Ruhsar olarak geldiği bilinen bir gerçektir. İnanmayanlar o dizide oynayan oyunculara sorabilirler.

Cepten yemeye başlayan bir senarist, absürd komedi adına kendini devamlı tekrar etmek, Yahşi Cazibe’de 2 yıl boyunca son derece sevecen bir karakter olan  Azeri Cazibe’yi canlandıran Aslıhan Gürbüz sözleşmeyi uzatmadı diye finalde karakteri erkekleri para için dolandıran kadın karakterine bürüyerek sözde intikam alıp Azerbaycan’ı ayağa kaldırmıştı. Bu keskin kalemin ters düştüğünüzde size nasıl geri teptiğinin en güzel örnekleri olarak hafızamızda hala tazeliğini koruyor.

gani-mujde

Yahşi Cazibe vahşi bir final yaptığında televizyon eleştirmenlerinden ustam Yüksel Aytuğ aynen şunları yazmıştı:

‘Sevgili Gani’nin unuttuğu bir şey var; bir dizi karakteri, ekranda sevilip benimsendikten sonra ‘senaristin malı’ olmaktan çıkar.”

Gani Müjde apaçık 2 yıl boyunca “Cazibe” karakterine hayat veren oyuncudan intikam almak için bütün bir Azerbaycan’ı ayağa kaldırmaktan çekinmemişti.

Yine TV eleştirmeni Mesut Yar dizi finali ile ilgili köşesinde şu satırlara yer vermişti: ‘Yahşi Cazibe”nin (Atv) final bölümünde rol almayan Aslıhan Gürbüz dizinin finalini de farklılaştırdı. Senarist Gani Müjde, Cazibe karakterini uluslararası bir dolandırıcı olarak mimleyerek diziyi çok ters bir köşeden attığı golle noktaladı. Ancak o gol bizzat senaristin kalesine atılmış oldu ve Azeri izleyiciler ayaklandı’

Hayal dünyası ile ilgili hikaye yazan bir senarist ‘Hayal ile Gerçek’ arasında karışıp ‘Ruhsar’ durumunu senaryoya yansıtıyorsa orada oturup düşünmeli.

Kendisi son olarak espri yapacağım diye Galatasaraylı Sneijder’in transferi yılan hikayesine döndüğünde sarı kırmızılıların onun yerine eşi Yolanthe Cabau’yu transfer ettiğini belirterek şunları yazmıştı

‘Sarı kırmızılı bikinisi ile gazetecilere poz veren Yolanthe Cabau daha sonra düz koşular yapmak üzere Florya tesislerine geçti.’

İş eşlere geldiyse Sayın Gani Müjde sizin eşiniz senaryosunu yazdığınız diziler dışında kaç dizide oynadı diye sormak lazım…

Bakın ben bu soruyu sorarken eşinizin bikinili yarı çıplak resmini de koymuyorum.

‘Kahpe Bizans’ İstanbul fethedildiğinde bitti çünkü…

SERHAN BAŞBAHÇIVAN / MEDYABEY

https://twitter.com/Sbasbahcivan

 

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]