Galaxy Note 7 fiyaskosu dünyada nasıl yankı buldu?

Samsung bu yıl Galaxy Note 7 serisi ile deyim yerindeyse adeta bir hezimet yaşadı. Galaxy Note 7 akıllı telefonlarının pillerinin ard arda patlaması tüm dünyada yer alan Galaxy Note 7 telefonlarının geri çağrılmasına sebep olmuştu. Peki dünyada Galaxy Note 7 dünyada nasıl yankı buldu?

Kanada’da, halen cihazların geri getirmeyen çok sayıda kullanıcı bulunduğu rapor edilirken; Avrupa’da telefonların yüzde 90’ının iade edildiği belirtiliyor. Samsung şirketi geri gönnderilmeyen telefonlar nedeniyle sıkıntılı zamanlar geçiriyor.

Yeni Zelanda’da ve Avustralya’da yaptığını, şimdi de Kanada için planlayan Samsung Şirketi hafta içerisinde, 12 Aralık’tan itibaren batarya şarjı üzerindeki kısıtlamaların, Bluetooth ve Wi-Fi devre dışı bırakma gibi önlemlerin Kanada’da devreye gireceğini belirtiyor.

Samsung 15 Aralık’tan itibaren Note 7’yi kullanan Kanadalılar, artık arama, veri kullanımı veya kısa mesaj göndermek için hiçbir Kanada mobil şebekesine bağlanamayacağını; Avrupa’da ise, pilin şarj oranı, yeni bir güncelleme ile yüzde 30’a düşürüleceğini açıkladı. Ancak Avrupa için bir “bağlantı kısıtlamasından” bahsedilmediği Avrupa için alınan kararın 15 Aralık’ta devreye gireceği tahmin ediliyor.

Samsung Şirketi; yaşanan bu note 7 hezimeti nedeniyle IT ve Mobil İletişim bölümünün üçüncü çeyrek gelirinin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 düşüşle 22.5 trilyon Kore won’una (19.8 milyar dolar), işletme karının da yüzde 95 düşüş göstererek 100 milyar won’a indiğini duyurmuştu.

Samsung üretimi durdurdu; Galaxy Note 7’si olanlar ne yapacak? Samsung,gelen şikayetlere daha fazla dayanamadı ve marka adını korumak adına Note 7 serisinin üretimini durdurdu. Bu üretim durdurma kararı geçici mi kalıcı henüz bilinmiyor ancak Samsung Note 7’si olanlar olası bir arızalanma durumunda ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başladılar bile.. Samsung Note 7 üretimi neden durduruldu, Note 7 ile ilgili gelen şikayetler nelerdi?

Samsung, orjinal ya da değiştirilmiş Note 7 telefona sahip olan kullanıcıların akıllı telefonları kapatlamalarını ve kullanmamaları gerektiğini açıkladı.Samsung büyük umutlarla piyasaya sürdüğü Note 7 serisinde öncelikle batarya üreticisinin hatası ve Samsung’un kontrol denetim hatası nedeniyle büyük hayal kırıklığına uğradı.

Samsung Note 7 serisinden birkaç cihazda oluşan patlamaların ardından Samsung dünya geneline satılan Note 7’leri geri çağırmıştı. Son günlerde tekrar dağıtıma başlayıp Note 7 satışına devam eden Samsung, patlamaların tekrarlaması üzerine radikal bir hamle yaparak Samsung Note 7 telefonunun üretimini durdurdu.

Samsung Şirketi’nin marka adını korumak adına ve yakın gelecekte piyasaya sürmeyi hedeflediği Galaxy S8 serisi ile S7 Edge modelin de güvensizlik yaşanmaması başka bir deyişle hedef kitleyi kaybetmemek için böyle bir karar aldığı düşünülüyor.

Samsung’dan önemli açıklama geldi

Samsung Türkiye, Samsung Genel Merkezinden gelen mesajda konuyla ilgili olarak “Samsung Electronics olarak, kalite ve güvenlik standartlarını eksiksiz olarak sunma amacıyla Galaxy Note 7’nin üretim takviminde düzenlemeye gidiyoru.” Açıklamasını yaptığı bildiriliyor.

Bu açıklama ile “Acaba üretim geçici mi durduruldu?” sorusu da akıllara gelmiyor değil…

Samsung Note 7’si olanlar ne yapacak?

Edinilen son bilgilere göre; Note 7 kullanıcıları, yasal haklarını kullanarak telefonu muadilleri ile değiştirebilecek ya da para iadesi talep edebilecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK), Samsung Galaxy Note 7”deki  sorunla ilgili açıklama yaptı. BTK, Samsung Galaxy Note 7’de kullanılan cihaz pilinden kaynaklı sorunla ilgili Türkiye’de şu ana kadar olumsuz bir vakanın raporlanmadığını açıkladı. Ayrıca BTK, konu ile ilgili  incelemelerin devam ettiğini bildirdi.

BTK: PARA İADESİ YA DA DEĞİŞİM SEÇENEĞİ MÜMKÜN

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK), Samsung Galaxy Note 7’de kullanılan cihaz pilinden kaynaklı sorunla ilgili Türkiye’de şu ana kadar olumsuz bir vakanın raporlanmadığı ve incelemelerin devam ettiği bildirildi.

RAPOR EDİLEN MAĞDURİYET YOK

Kurumdan yapılan açıklamada, medyada yer alan Samsung marka “Galaxy Note 7” mobil cihazlardaki pil kaynaklı soruna ilişkin şirketin, küresel çapta satışı gerçekleşen bazı numunelerde tüketici şikayetleri oluştuğunu, ancak Türkiye’de herhangi bir şikayet ya da mağduriyetin yaşanmadığını beyan ettiği anımsatıldı.

BTK tarafından sürecin yakından takip edildiği belirtilen açıklamada, Galaxy Note 7’de kullanılan cihaz pilinden kaynaklı sorunla ilgili Türkiye’de şu ana kadar olumsuz bir vaka raporlanmadığı kaydedildi.

SATIN ALANLARI YAKINDAN İLGİLENDİREN BİLGİ

Konuyla ilgili incelemenin devam ettiği bildirilen açıklamada, “Kullanıcıların güvenliği ve herhangi bir mağduriyet yaşanmaması açısından ilgili firma, Samsung Galaxy Note 7 cihazlarının ülkemizdeki kullanıcılarına 3 Eylül 2016 tarihi itibarıyla satın aldıkları noktalardan para iadesi veya ileri bir tarihte yenisiyle değişim seçeneklerini uygulayacaktır.” ifadesine yer verildi.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]