Fransız Le Figaro gazetesinden Marmara’da büyük deprem uyarısı

Fransız Le Figaro gazetesi Marmara Denizi altında kurulan gözlem ekibinde rol alan Fransız bilim adamları ve onların 6 aylık bulguların yer aldığı raporu yayınladı. Rapora göre  uzmanların iki fay hattının burun buruna olduğunu ve hareket etmediğini, ancak ilk hareketlilikte 2 metreye kadar kayma yaşanabileceğini ve bunun da Richter ölçeğine göre 7 ila 8 büyüklüğünde bir depreme yol açacağını söylemesi dikkat çekti.

YARIN DA OLABİLİR 30 YIL SONRA DA

Ünlü Fransız gazetesi, ses dalgalarını ölçen balizlerinin, “İstanbul’un tektonik tabakalar altındaki fay hattında basıncın en yüksek seviyede olduğunu” gösterdiğini yazdı. Amerika’nın Sesi’nde yer alan haberde, Marmara Denizi altında deprem olasılığını araştırmak üzere oluşturulan uluslararası bilim heyetinde yer alan Fransız uzmanlar, son araştırmaların “iki fay hattının burun buruna olduğunu ve hareket etmediğini, ancak ilk hareketlilikte 2 metreye kadar kayma yaşanabileceğini ve bunun 7 ila 8 richter büyüklüğünde bir depreme yol açacağını söylediler. Bilim adamları, “Ancak henüz bu depremin yarın mı yoksa 30 yıl sonra mı olacağı konusunda bir bilgimiz yok. Belki de bunu hiç bilemeyeceğiz” diye konuştular.

 

Yüzlerce kilometre uzunluğundaki Kuzey Anadolu fay hattının 1912, 1939, 1942, 1943, 1944, 1957, 1967, 1999 ve 2014’te, bazı yerlerinden defalarca kırılma gösterdiği biliniyor. İzmit’te 1999’da, 18 bin kişinin öldüğü, 25 bin kişinin de yaralandığı 7.2 büyüklüğünde bir depreme yol açmıştı. İstanbul’da, Marmara Denizi’nin altında, uzun süredir fay hattında kırılma olmadığı öğrenildi.

FRANSIZ BİLİMADAMININ AÇIKLAMASI KORKUTTU

Fransız Paris Yerküre Fizik Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Robin Lacassin, konuyla ilgili kritik bir detaya dikkat çekti. Lacassin, “Eğer o tarihten bu yana fay hattında hareketlilik olmadıysa, bu da demektir ki 2 metreye yakın bir hareketlilik olabilir. Ve bu 7 ila 8 büyüklüğünde bir deprem anlamına gelmektedir” diye konuştu.

Marmara Denizi altında karşılıklı sıkışan iki fay hattının yaratacağı deprem etkisinin ufak hareketlerle hissedilmeden geçip geçmeyeceğini araştırmak üzere aralarında Fransız bilim adamlarının da bulunduğu uluslararası bir uzman ekip kuruldu.

DURUM ENDİŞE VERİCİ

Başka bir uzman Royer  ise  “Balizler arasındaki uzaklıkları net bir şekilde ölçtük. Ve bir hareketlilik tespit etmedik. Bir yıllık gözlem rakamları da geldi. O da bu tespiti doğrular nitelikte. Fay hattı bloke olmuş durumda. Bu bizim için sürpriz olmadı ama son derece güzel bir deneysel onay anlamına geliyor. Emin olmak için deneylere devam etmek gerekiyor. Ama bu bulgu aynı zamanda çok büyük bir risk olduğunu doğruluyor ve bu çok endişe verici” dedi.

Marmara Denizi altındaki ses balizlerinin 5 yıl deney alanında kalması öngörülüyor.

 

Paris Yerküre Fizik Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Robin Lacassin, ” Bu jeolojik ve jeofizik ölçümlerin sonunda yalnızca potansiyel deprem riskini ve boyutunu tahmin edebiliriz. Araştırmanın bu haliyle depremin yarın mı yoksa 30 yıl sonra mı meydana geleceğini bilemeyiz. Belki de bu hiçbir zaman olanaklı olmayacak” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]