Yerli Dizi

Fox TV’ye Yer Gök Aşk dizisiyle ilgili RTÜK’ten cinsellik uyarısı

Fox TV’nin dikkati çeken ve önemli izlenme oranları yakalayan Yer Gök Aşk dizisindeki cinsel içerikli bir sahne RTÜK’ün dikkatinden kaçmadı.RTÜK, Fox TV’ye ilgiyle izlenen dizi hakkında cinsellik uyarısında bulundu.

RTÜK YER GÖK AŞK’TAKİ O SAHNEYİ ES GEÇMEDİ

Fox TV’de yayınlanan Yer Gök Aşk dizisine RTÜK’ten uyarı cezası geldi.Yer Gök Aşk dizisinde Münevver ile Celal karakterleri arasında geçen fiziksel yakınlaşma ve Bade karakterinin hamile kalmak için Mehmet karakterine kur yapması, RTÜK üyelerinin uyarı cezası vermesine neden oldu.

RTÜK Uzman Raporunda;

“Fox TV Yayın Kuruluşu’nun 27.02.2012 tarihinde yayınlanan “Yer Gök Aşk” isimli dizisi incelenmiştir. Dizinin ana karakterlerinden biri olan Yusuf’un kızkardeşi (Münevver) ile Yusuf’un evli kayınpederi (Celal Bey) arasında gelişen aşk ilişkisi sonucu gerçekleşen fiziksel yakınlaşmanın yaşandığı görülmüştür. Burada senaryo gereği bahsi geçen fiziksel birliktelik durumunun, karakterler arası yaş farkından öte karakterlerin akrabalık ilişkisi içinde olması ve genel düzeyde toplumun ortalama aile değerleri ile çelişerek bu değerleri zedelemeye yönelik bir içerik taşıması bakımından ihlale konu olduğu değerlendirilmiştir.

İkinci olarak ilerleyen dakikalarda, Bade’nin eşini kaybetmeme sigortası olarak yeniden hamile kalmanın yollarını araştırdığı ve eskiden beri kendisinden hoşlandığını bildiği Yusuf karakterinin amcasının oğluna (Mehmet) çeşitli ima ve fiziki dokunuşlarda bulunmuştur. Beda, “Mehmet ne olur bir çocuk ver bana, ne olur bir çocuk ver” diyerek Mehmet’i öpmesi ile sonlanmıştır. Bade karakterinin bu davranışının, toplumun manevi ve ahlaki değerleri ile bağdaşmayan ve temelde aile yapısını zedeleyen bir yaklaşım taşıdığı yönünde değerlendirilmiştir.

Fox Tv logolu yayın kuruluşunda yayınlanan ‘Yer Gök Aşk’ isimli dizinin bunu yaparken toplumsal düzeyde marjinal sayılabilecek noktalara taşınan yukarıda belirtilen senaryo içeriğinin kamu yararı ve yayıncının kamusal sorumluluğu ile hiçbir şekilde bağdaşmayan bir nitelik taşıdığı saptanmıştır.” denildi.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün