Filiz Özkol 21 Ağustos haftası burç yorumları

Filiz Özkol 14 Ağustos haftası burç yorumları HAFTALIK BURÇ YORUMLARI- 21.08.2017.

BU HAFTA DOĞANLAR:

Eneerjileri yüksek kişilerdir. Yaşam iddiaları oldukça belirgin olduğu için, kaybetmek onlara göre değildir. Birlilte çalıştığı kişilerin, yaratıcı ve yetenekli olmasına özen gösterirler. Pratik davrandıkları konuda, aynı frekansı da, karşılarından beklerler. Bazen umursamaz tavırları yüzünden çevrelerini kızdırabilirler. Konuştukları ve savundukları her konuda karşı tarafın kayıtsız onayını bekledikleri için, yakın çevreleri onları egoistlikle suçlayabilirler. Karşı cins üzerinde etkileri oldukça olumludur. Sakin ve telaşsız olup, lüks yaşama düşkündürler. Düşüncelerini mantık çerçevesinde uygulamayı becerirlerse, başarı kaçınılmazdır. Tek başına kalmaktan hoşlanmayan bu kişilerin, destek alacakları kişi konusunda seçici olmayı bilmeleri gerekir.

HAFTANIN YORUMU:

Özellikle bugün, açık hava sporlarının gündem kazanmasıyla bu tür gösterilere olan ilgimiz artacak. Ailemizde süregelen sorunların nedenlerini araştırabiliriz. Fiziksel özelliklerimiz ön plana çıkacak. Yapılan seyahatlerin kökeninde kaçamak aşklar olacaktır. Birçoğumuz kışkırtıcı duygularımızın esiri olacağız. Bulunduğumuz ortamlarda. Ön plana çıkma isteğimiz yüzünden çevremizden tepki alabiliriz. Sosyal yaşantımızda farklı bir imaj yaratarak, dostlarımız arsında özel bir konumda olacağız. Arkadaşlarımızla sırlarımızı paylaşırken seçici davranacağız. Sevdiklerimizle birlikte olmaktan hoşlanacağımız ortamları tercih edebiliriz.. Dostlarımızla güzel bir akşam yemeği yiyebilir veya spor aktivitelerine katılabiliriz.

HAFTANIN GEZEGEN HAREKETLERİ

Güneş hafta ortası Başak burcunda ilerlemeye başlıyor. Geri giden Merkür’le birlikte hareket edecekler. Venüs Yengeç’te. Hafta sonu Aslan burcuna geçiyor ve Mars’la birlikte hareket ediyor. Özellikle mantık ve duygu karmaşası yaşadığımız bu hafta, isteklerimizde eski hesaplaşmaları bırakmalı ve teslimiyetçi bir ruhla hareket etmeliyiz. Hobilerimizle ilgili tatminkar fırsatlarla karşı karşıya kalabiliriz

KOÇ

Yenilikler ilginizi çekmenize rağmen Merkür’ün geri hareketi yeniden çok eski olaylara çözüm aramalısınız. Bu dönem; Finans ve maddi konularla ilgili sorunların eşliğinde, beklediğiniz yatırımlarda gecikmeler olacaktır. Mahkeme ve hukuksal meselelerinizde, bu dönemde sorun çıkacaktır. Ödenmemiş faturalar ve poliçelerinizi gözden geçirmeli ve vadesi gelen senetlerinizi kontrol etmelisiniz. Partnerinizle ortak bir çalışma içine girecekseniz dikkatli olmalısınız. Birbirinizi yanlış tetikleyebilirsiniz. Jüpiter karşıt evinizde ilerliyor.. Sosyal ilişkilerinizi geliştirmek için kapasitenizin üzerinde çabalarda bulunabilirsiniz. Sosyal ortamlar çerçevesinde; yapmak istediğiniz halde, gerçekleştiremediğiniz konularla ilgili fırsatlar yakalayacak, yeni ve başarılı organizasyonlar içinde bulunacaksınız. Öğrenme içgüdünüz oldukça yüksek. Öğreniminiz ve akademik kariyerinizle ilgili gelişimlere açık olacağınız bir süreç. Merkür sizi aktif yapıyor. Düşüncelerinizin değişimine neden olacaktır. Böylece gelişmelerden gerekli dersleri çıkararak uzun vade de size yarar sağlayacak önlemleri alacaksınız.. Güçlü dostlukların pekişeceği ve sizi olumlu yönlendirecek enerjiler alacağınız bir dönemdesiniz. Güçlü kişilerin desteğini üzerinizde hissedecek ve onlarla ilişkilerinizi olumlu tutmayı başaracaksınız. Atılımlarınız ve sosyal çalışmalarınız için yeni başlangıçlar yapabilirsiniz. Tutulma enerjinize destek verecek. Finans Gezegeninizin size vereceği kozmik destekle para konularında akıllıca davranacaksınız. Yatırımlarınız size kazanç olarak geri gelecektir.

BOĞA

Yönetici gezegeniniz Venüs iletişim evinizde ilerlemeye devam ediyor.. Tüm enerjinizi yaşamınızdaki uğraşılarınıza çevireceğiniz için haftanın tamamı çok yoğun olacaksınız. Bu yoğunluğun altından kalkmak istiyorsanız, planlarınızla birlikte günlük yaşamınıza başlayın. Aksi takdirde bu tempo ile baş etmeniz güçleşebilir. Birlikte çalıştığınız kişilerle sıkı bir sinerji yaratacaksınız. Güzel konuşma ve yeteneklerinizi karşı tarafa aksettirme konusunda başarılısınız. Girdiğiniz sosyal çevrelerde karizmanız baskın olacak. Geri giden Uranüs 12. EVİNİZDEN çalışma ve sağlık evinizi tetikliyor. İş hayatınızda daha hırslı ve tutkulu, sosyal ilişkilerinizde aktif olacaksınız. Organizasyon yeteneğiniz güçleniyor. İşinizde olumlu ve güçlü atılımlar meydana gelecek. Rekabetçi yapınız ortaya çıkacak. Neptün’ün geri hareketi toplumsal olaylarda kişiliğinizi zorlayacak durumların söz konusu olacağını gösteriyor. Kendi isteklerinizde ısrarcı olmanız, daha fazla efor sarf etmenize neden olacak. Duygusal ilişkilerinize rest çekseniz bile, aşktan kopmanız kolay olmayacak. Bu dönem, cesaretinizi ve yeteneklerinizi zekanızla birleştirerek hedefe ulaşacaksınız. Kişiselliğiniz ve duygularınız çok önemli. Ortağınızla iş yapıyorsanız ve hoşnut değilseniz işte tam kurtulmanın sırası. Tutulma aile ve yuva evinizde gerçekleşiyor. Dikkatli olun.

İKİZLER

Aile ve yuva evinizde Merkür geri gidiyor. İlişkilerinizi de olumsuz etkileyecektir. Yeni başlayan bir aşk maddi sorunlar yüzünden aniden bitebilir. Yeni başlayacağınız işlerinizde kontrollü yol almaya çalışın, her şeyin en kötüsünü düşünerek önceden önlem alın. Bu arada yaşamınızda iz yapan mevcut işlerinizi ele alarak, düzeltici faaliyetler doğrultusunda çalışabilirsiniz. Maddi konularda sürpriz gelişmeler söz konusu olacak. Yeni işlerde sorun yaratan “Merkür”, eski işlerinizi destekleyecektir. Sosyal ilişkilerinizdeki sorunları da bu dönemde çözebilir, iletişim problemlerinizi düze çıkarabilirsiniz. Karşınızdaki kişinin düşüncelerine değer vermeyi ve dinlemeyi öğreneceksiniz. Yaşamınızda etkisi uzun sürecek başlangıçlar için önemli bir dönem. Yine partnerinizin düşüncelerinden etkilenecek, duygusal ilişkilerinize zengin bir cinsellik potansiyeli kazandıracaksınız. Derin bir deneyim içinde olduğunuz ilişkilerinizi sorgulamak için iyi bir dönem içinde olacaksınız. Bazılarınız iş kariyerlerini yükseltirken, bazılarınız sınıf atlayacak. Aynı mesleği yaptığınız kişilerle duygusal bağlar kurabilir ve aşk, iş konularını ayni anda sürdürebilirsiniz. Güçlü sezgileriniz işinizle ilgili konularda belirgin etkiler verecek ve kariyerinizde iyi yerlere gelmeniz konusunda adımlar atacaksınız. Girişimci ruhunuzun uzun vadelere yayılacağı başlangıçların temelini kuracaksınız. Tutulma iletişiminizle ilgili bağlarınızı zedeleyebilir.

YENGEÇ

Venüs hafta sonuna kadar burcunuzda ilerliyor ve olumlu etkisini üzerinizde hissedeceksiniz. Bütün engellerin üstesinden gelecek şekilde güçlü olacaksınız. Yatırımlarınızı olumlu bir şekilde etkileyecek ve sizi en iyi finans kaynaklarını sunacaktır. Kendi işinizi kurabilirsiniz. Bağımsız iş yapmaya yöneleceksiniz. Finans açısından kolay kredi kaynakları, çevre desteklerinizin artışı gibi değişik konular ortaya çıkacak. Kazançlarınız ve değişen çevre faktörleri sizin lehinize gelişecek. Fırsatlardan faydalanacak ve pratik zekanızla ön plana çıkacaksınız. Çevrenizi istediğiniz koşullara doğru yönlendirebileceksiniz. Hafta boyunca geri Merkür iletişim evinizde hareket ediyor. Yoğunluğu fazla olan ilişkiler yaşamanıza rağmen, çatışmalar da meydana gelebilir. Kıskanılacak ve tenkit edileceksiniz. Çekiciliğiniz ve çalışkanlığınız; ilişkilerinize ‘artı değerler’ getirmesi gerekirken olumsuzluk ta getirebilir. Bu dönemde ortağınızla tartışmaktan kaçınmalısınız. Size karşı açıktan tavır alabilir. Uranüs tepe ve kariyer, Satürn çalışma evinizden olumlu bir açı veriyor.. Bu dönemde düşündüklerinizi yapma konusunda dengeli ve yapıcı olacaksınız. Güçlü ve özgürce kararlar alırken, duygusal anlamda zarar görmek istemeyeceğiniz için; yapacağınız işleri son anda ortaya çıkarmayı yeğleyeceksiniz.Tutulma ile parasal sorunlar gündeme geliyor.

ASLAN

Merkür para evinizde geri gidiyor. .Maaşınızla ilgili talepleriniz için bu dönemde görüşme yapabilirsiniz. Daha iyi bir kariyer elde edecek, yeni anlaşmalar peşinde olacaksınız.. Maddi hırslarınız ön planda olacak. Kendinizi güven içinde hissetmek istiyorsunuz. Paraya ve lükse olan merakınız, sizi daha çok çalışmaya yöneltecek. Çalışmanızın karşılığını alacağınız işler yapmak istiyorsunuz. Çevrenizde de sizin bu konudaki hırslarınıza eşlik edebilecek kişiler arayacaksınız. Merkür’ün geri hareketi maddi ilişkilerinizde de sorunlara neden olacaktır. Venüs’te 12. Evinizde olacak. İyi niyetle yaptığınız işler sorun çıkabilir. Planlarınız bozulabilir ve görüşmek istediğiniz kişilere ulaşamayabilirsiniz. Bu tür olumsuz gibi görünen günleri de, birikmiş işlerinizi toparlamanız için size verilen bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Başladığınız bir işi bu dönemde bitirebilirsiniz. Beklentilerinizde yavaşlamalar ve gecikmeler olabilir. Bunlara kafanızı fazla takmayarak, daha önce üzerinde yoğunlaştığınız ve karar verdiğiniz konularınızı bir an önce bitirmeye çalışın. Bu arada bazı iş gecikmeleri de olabilir. Kişisel ilişkilerinizde rekabet ortamı yaratacaksınız. Aceleci tavırlarınız yüzünden zarar görmek istemiyorsanız, dikkatli olmalısınız. Riskli olabilecek yeni girişimleriniz için, Merkür’ün ileri hareketini beklemelisiniz. Tutulma kişiliğinizle ilgili olayları açığa çıkaracak

BAŞAK

Retro Merkür kişisel evinizde hareket etmeye devam edecek. Oldukça cesur davranırken, hiç kimsenin cesaret edemeyeceği işlere yelken açacaksınız. Görüşeceğiniz kişiler kariyerinizle ilgili size destek sağlayacak kişiler olacaktır.. Yatırımlardan veya çalışmalarınızdan payınıza düşen maddi kazançlarınız sizi meşgul edecek, rutin çalışma hayatınızda birlikte uğraşı verdiğiniz kişilerle bazı gizli konularınız gündeme gelecek. Yaratıcılığınız kullanacağınız alanlarda başarılı çalışmalar yapacak, çevrenizi yönetmek ve ayni zamanda onlarla bütünleşmek isteyeceksiniz. İş yatırımları konusunda hızlı hareket edeceğiniz bir hafta olacak. Çevrenizdeki şartları değiştirerek, kendi bildiğiniz yolda ilerliyorsunuz. Hedeflerinizi gerçekleştirmek için doğru bir zaman dilimi içinde olduğunuzu biliyorsunuz. Maddi açıdan parlak bir dönemde olacaksınız. Paraya karşı ilginiz artarken, para kazanma konusunda iddialı bir tutum izlemeniz sizi şanslı kılacaktır. Bir bakıma kendi şansınızı kendiniz yaratacaksınız. Ümitlerinizi yitirdiğiniz anlar oldu. Burcunuzun size verdiği mücadeleci yapınızla pes etmeyip, dayandınız. Belki de; Plüton yok ettiği şartları yeniden düzenleyerek size hayallerinizi sundu. Planlarınızı yapmak için önünüzde yeni projeler gelecek. Amaçlarınıza ulaşmanın arkasında, asıl kendi duygularınızın önemli olduğunu göreceksiniz. Tutulma bilinçaltınızla iligli yeni bir değişim sunacak.

TERAZİ

Venüs tepe evinizde.. Kariyerinizi ilgilendiren konuların sizin istekleriniz dahilinde gerçekleşmesini istiyorsanız, sabırlı olmanız gerektiğini öğrenmeli ve kendinizle ilgili kararlarınızı ertelemelisiniz.. Güçlü dostlukların pekişeceği ve sizi olumlu yönlendirecek enerjiler alacağınız bir dönemdesiniz. Bazı dostlarınızın desteğini üzerinizde hissedecek ve onlarla ilişkilerinizi olumlu tutmayı başaracaksınız. Atılımlarınız ve sosyal çalışmalarınız için yeni başlangıçlar yapabilirsiniz. Kişiliğinizle ilgili yeni kararlar almanız mümkün. Fiziksel, mantıksal ve ruhsal açıdan güçlü olmak istediğiniz bu dönemde, bazı sabit düşünceleriniz yüzünden aşırıya kaçabilirsiniz. Bu nedenle; güçlü arzularınızı kontrol etmekte yarar var. Geri giden Merkür Venüs ile etkileşmesi nedeniyle, kendinizi baskı altında hissedebilirsiniz. Kendinizi bilinçli bir şekilde yönetmek isteyecek fakat gergin bir ruh hali içinde olacaksınız. Hafta sonuna doğru yerinde duramayan kişiliğinizle aktif ve çalışkan yönleriniz atağa kalkarken, ortaklık ve iş birliği içinde olduğunuz kişiler üzerinde etkiniz oldukça iyi olacak. Arkadaşlıklarınızın seviyesini değerlendireceksiniz. Sosyal çevrenizde direk sizinle ilgisi olmasa da, ağır tartışmalar meydana gelecek. Tutulma ile birlikte yeni fikirleriniz ortaya çıkıyor.

AKREP

Enerjiniz, çevrenizi etkileme konusunda sizi atağa kaldırıyor. Kişiliğinizin disiplin tarafını zorlayarak, rahat ortamları tercih edeceksiniz. Çevresel koşullar önem kazanacak. Daha atak ve cesur davranışlar içinde bulunurken, girdiğiniz topluluklarda gözlerin üzerinize çevrilmesine neden olacaksınız. Sözleriniz kırıcı ve baskıcı olabilir fakat, siz taviz vermeyen tavırlarınızla kendinizi karşı tarafa kabul ettireceksiniz. Değişik duygularla hareket edeceksiniz. Her türlü hareketin altında değişik anlamlar arayacak ve tatmin olma duygusu içinde yaşayacaksınız. Hırslı ve atak davranarak, düşüncelerinizi karşı tarafa kabul ettirme konusunda ısrarcı davranacaksınız. Merkür geri gitmesine rağmen kişisel ve toplumsal başarınızda kullanacağınız bu dönemde, insanları diplomatik tavırlarınızla kendinize bağlayabilirsiniz. Sosyal ilişkilerinizi organizasyon çalışmalarla yapacaksınız. Güvendiğiniz dostlarınızı yanınızdan ayırmak istemeyeceksiniz. Onların sezgisel yeteneklerini kendinizle birleştireceksiniz. Değerli olmak ve saygınlık görmenin püf noktalarından birinin arkadaşlık ve dostluk ilişkilerin olumlu olması geçtiğimiz yıllarda yaşadığınız olaylarla öğrendiniz ve denediniz. Şimdi bu durumu rahatlıkla yaşamınıza geçirebilirsiniz. Güven duygusunun artıları artık çok rahat ilişkilerinizde uygulayacaksınız. Tutulma kariyer evinizde değişimler getiriyor.

YAY

Merkür kariyer evinizde geri gitmesine rağmen, bulunduğunuz ortamlarda kendinizden emin tavırlar içindesiniz ve çevrenize hakim durumdasınız. Israrcı tavrınız sizi olumsuz gibi gösterse de, ele aldığınız konuları başarılı bir şekilde götüreceksiniz. Girdiğiniz topluluklarda güzel konuşmalarınızla ve kendinizden emin tavırlarınızla dikkat çekeceksiniz. İş yemekleri ve kariyerinizi destekleyici toplantılarda bulunacaksınız. Buralarda karşılaşacağınız kişilere dikkat etmelisiniz. Daha sonra birlikte çalışmanız için tekliflere bulunacaklardır. Birlikte iş yaptığınız kişilerle hareketli ve hoşlanacağınız çalışmalar gerçekleştireceksiniz. Kariyer evinizdeki Güneş; özel ilişkileri gündeme getiriyor. İlişkilerinizde gücü seviyor ve maddi olanaklarınızı arttırıcı etkisi olacak kişilerle birlikte olmak istiyorsunuz. Tüm hafta boyunca kişisel egonuzu ilişkilerinize yansıtacaksınız. Güneş; size güç ve sabır verecek. Birlikte çalıştığınız kişileri sınayacak ve disiplinli çalışmalar sağlamak adına motive edeceksiniz. Güçlü beraberlikler kuracaksınız. Değişen mevsim koşullarına dikkat etmelisiniz. Maneviyat duygusu içinde hareket etmek sizi oldukça rahatlatacaktır. Meditasyon ve yogo tarzı sizi rahatlatacak çalışmalara yönelmek sizi güçlü kılacaktır. Tutulma yolculuklarını tetikleyecek.

OĞLAK

Tüm enerjinizi çevresel ve mesleki konularla ilgili olaylara ayıracağınız için, özel yaşamınızı dengelemekte zorlanabilirsiniz. Özellikle iletişim konusunda yapmanız gereken birçok zincirleme iş olacak. Yakın akrabalar, kuzenler ve kardeşlerle bir araya gelirken, ilişkilerinizi denetlemek zorundasınız. Baskıcı tavırlarınızın onları üzmesine rağmen, siz hiç kimseye taviz vermek istemeyeceksiniz. Kardeşler ve yakın akrabalarınızla geçmişten kaynaklanan eski sorunların yeniden gündem kazanmasıyla, ilişkilerinize daha akılcı ve mantıklı bir şekilde bakacak olumlu veya olumsuz sonuca gideceksiniz. Bir müdahalenin kaçınılmaz hale geldiği sorunlarınızın, kangren hale gelmiş bölümlerini çıkarıp atabilirsiniz.. Hedeflerinizle ilgili konularda heyecanlarınız ön plana çıksa bile, oto kontrolünüz sürekli olarak sizi tetikte tutacak. Yakınlarınızın ve sevdiklerinizin hakkını savunurken, yardım etme duygularınız sizi rahatlatacak.. Proje ürettiğiniz konularda açılma ve büyüme söz konusu olacak.. İdealleriniz ve düşünceleriniz daha fazla önem kazanacağı için, dış görünüşü ve fiziksel yapınızı ihmal edebilirsiniz. Aile ve evinizi çok sevmenize rağmen, çalışma yaşamınızın yanında ikinci planda kalabilirler. Güçlü enerji etkisine neden olacağınız için çok küçük etkiler karşısında bile agresif tepkiler verebilirsiniz. Karar verilmesi gereken konularda gereksiz bir acelecilikle çevrenizi de olumsuz etkileyebilirsiniz. Merkür sizi fikirsel anlamda oldukça dikkat çekici yapıyor..Tutulma ile birlikte maddi fırsatlar ortaya çıkacak.

KOVA

Birlikte iş yaptığınız kişilerle uyumlu bir beraberliği arzu ediyor olmanıza rağmen gelişmelerin sizin çabalarınıza bağlı olmadığını görmek canınızın sıkılmasına neden olabilir Eski işyerinizden gelebilecek tekliflere de hazır olun. Kariyerinizi destekleyici işler yapmak isterken, planlarınızı uyumlu ve dengeli bir şekilde ayarlamalısınız. İş konusunda yardım alacağınız kişilerin sizden çok farklı olması hayranlık duygularınızın ortaya çıkmasına neden olacak. İlişkilerinizde sessiz ve derinden gitmeyi yeğliyorsunuz. Bu dönem , olayları irdelemekten vazgeçmelisiniz. Yapacağınız planlarda gözden kaçırdığınız birçok noktayı gündeme getirmeli ve küçük ayrıntıları bir kez daha gözden geçirmelisiniz. Geçmişinize gizli bir küskünlüğünüz var. Bilinçaltınız gereksiz anlarda size gerginlik yaratıyor. Gizli kıskançlıklarınız yakanızı bir türlü bırakmıyor. Yanlışlıklarınızın siz de farkındasınız. Genelde sakin olan yapınızı negatif etkileyecek, dış etkenlere karşı kendinizi kapalı tutun.. Merkür retro yaparken Venüs’le etkileşim içinde olacak. Ailede istenmeyen tartışmalar olabileceği gibi taşınma ve tadilatta söz konusu olacaktır.. Herkesin kendi fikrini ifade ettiği ortamlarda farklı fikirler yüzünden meydana gelecek tartışmalar içinde kendinizi bulabilirsiniz. Fakat, kararlı yapınız karşısında kardeşleriniz ve arkadaşlarınız üzerinde inisiyatif sağlayacaksınız. Bütün bunlara rağmen, yine de dikkatli olmalı ve sözlerinizi dikkatlice sarf etmelisiniz.Tutulma ortaklarla ilgili kopuşları getirebilir.

BALIK

Neptün’den olumlu bir destek alacaksınız. Bazı dostlarınızın desteğini üzerinizde hissedecek ve onlarla ilişkilerinizi olumlu tutmayı başaracaksınız. Atılımlarınız ve sosyal çalışmalarınız için yeni başlangıçlar yapabilirsiniz. Finans evinizdeki Uranüs’ün size vereceği kozmik destekle para konularında akıllıca davranacaksınız. Yatırımlarınız size kazanç olarak geri gelecektir. Para kaynaklarına kolay bir şekilde ulaşacak, hatta eşinizin ve ortağınızın maddi imkanlarından faydalanacaksınız… İçsel sezgileriniz sayesinde bazı engelleri çok kolay aşacaksınız… Hafta boyunca Merkür karşıt evinizde geri gidiyor. Gereken atılımlar için yeterli cesarete sahip olmanıza rağmen, hamle yapmakta zorlanabilirsiniz. Güven duygusuna ihtiyaç duyuyorsunuz ve birlikte çalıştığınız kişilerin desteğini istiyorsunuz. Maddi konularda belli bir seviyede kalmanız nedeniyle, bu konularda sizi destekleyebilecek ve mutlu olmanızı sağlayacak kişilerle birlikte olmanız gerekiyor. Bunu da sağlayacak önemli kişilere ulaşacaksınız. Yaşamınızı kaliteli yaşamaktan yanasınız ve önünüze sunulan aşk fırsatlarını değerlendirirken dikkatli olmalısınız. Birilerine acıyarak bir yerlere gelemezsiniz. Özellikle size uygun olmayan kişilerin duygusal dünyalarına girmemeli ve sadece size karşı hisleri yoğun diye onları dinlememelisiniz. Tutulma ile birlikte çalışma hayatınız yön değiştirebilir.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]