Gündem

Ferit Şahenk “parasını yurtdışına götürüyor” iddiasına ne cevap verdi?

Doğuş Grubunun patronu Ferit Şahenk, parasını yurtdışına mı götürüyor iddialarına cevap verdi. Hürriyet gazetesinden Jale Özgentürk’ün sorularını cevaplayan Şahenk, kamuoyunun kendisiyle ilgili merak ettiği konularda açıklamalarda bulundu. İşte Ferit Şahenk’in ilginç açıklamaları:

Ferit Şahenk, Türkiye’deki kaynaklarını yurtdışına çıkartmasıyla ilgili konuda ise, “Biz demiyor muyduk ki Türk şirketleri bölgesel güç olsun. Bunların olabilmesi için yurt dışına da yatırım yapabilmeniz lazım” cevabını verdi.

ŞAHENK: “BORÇLARDAN KESİNTİ VE İSKONTO İSTEMEDİK”

“Bir kere gönül rahatlığıyla söyleyeyim; bankalarımıza hak hukuk çerçevesinde en doğru olan nakit akışlarını çıkarıp bir program sunduk. Bu analizler daha onlar incelemeye almadan arz edildi. Hüsnü Bey bu olayı çok yeni bir aşamaya getirdi. Borçlardan ne bir kesinti ne de iskonto istedik. Faizi piyasada neyse ona göre oluşmasına bakıyoruz. Söz konusu kredi portföyünün yapısını iki yıl faiz ödemeli, dört yıl anapara artı faiz ödemeli planladık. Burada teminatsız olan bankalarımız da vardı, hepsi yüzde yüz elliye yakın teminatlanmış da oluyor.”

“BU TÜR YAPILANDIRMALAR NORMALDİR”

Yeniden yapılandırma ihtiyacı duyulduğu için üzülüp üzülmediğine ilişkin soruya ise Ferit Şahenk,

“Bu tür yapılandırmalar normaldir. Dünyanın önemli şirketleri bile zaman zaman yapar. Hiç gocunmadım. Biz devam ediyoruz, girişimciliğin getirdiği risk yapısı için ilk hamleyi yapan olduk, yanlış anlaşıldı. Bizim dostlarımız bizim ne olduğumuzu bilir, memleketimize olan bağlılığımızı bilir. 12 yılda 9 milyar dolarlık yatırım yaptık. Yaptığımız yatırımların yüzde 81’i memleketimizdedir. Yüzde 19’u da restoranlar olsun marinalar olsun yurt dışındadır” şeklinde cevap verdi.

 

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün