Facebook’a “sansürcü” suçlaması

Neredeyse hiçbir sınır tanımadan her türlü mahrem bilgilerin de paylaşıldığı Facebook’ta, batıda yaşanan göçmen dramları ve aşı paylaşımlarını sansürlediği ileri sürülüyor.

 

Yenisoz gazetesinin haberine göre “Yüzde 100 FedUp” şirketi kurucu ortağı Patty McMurray, Facebook’un sansür yapması konusunda açıklama yaptı. “Facebook kasıtlı olarak bizim akışımıza baskı uyguluyor ve takipçilerimizin haber akışında içeriklerimizi gizliyor. Sansür uygulaması göç konusu hakkında her içeriğe uygulanıyor. Biz özel kanallardan haber akışı sağlamaya başladığımız anda takipçilerimiz artsa bile Facebook aniden bağlantımızı düşürüyor. Sayfanın çökmesi ile başa çıkmamız mümkün değil” dedi.

FACEBOOK AŞI SKANDALLARINI GİZLİYOR

Dünyaca ünlü sitelerden biri olan NaturalNews.com da Faceook’un sansür yapmakla suçlayanlar arasına katıldı. NaturalNews’ten yapılan açıklamada “Disneyland’da yakınlarda patlak veren kızamık aşıları sürecine şahitlik etmemiz ve bunları haberleştirmemiz nedeniyle Facebook’ta kendi haberlerimiz ört bas edildi ve sitelerden kaldırıldı” açıklaması yapıldı. Aşı ve ilaçlara eleştiri yapan çevreler de şirketin bu hususlardaki paylaşımlarını çoğu kez sınırlandırdığını iddia ediyor.

Facebook’u sadece kendilerini suçlamadığını dile getiren NaturalNews yetkilileri: “Bu hususta biz yalnız değiliz. Ağustos ayında Facebook Amerikan iş ve ücretlerdeki kitlesel göçlerin negatif etkilerini kaleme alan raporları yasakladı. Facebook yetkilileri bu durumu ‘hata/error’ olarak nitelendirmekle yetindi. İlgili tüm raporlar, veriler ve dokümanlar ‘Göçmen Araştırmaları Merkezi’ tarafından da teyit ediliyor.” denildi.

FACEBOK SUÇLAMALARA KARŞI SESSİZ

Göçmen Araştırmaları Merkezi sözcüsü Marguerite Telford’un ifadelerine göre; Facebook hâlâ neden kendilerinin raporlarının ve içeriklerinin zararlı kabul edilip engellendiğine ilişkin bir cevap vermiş değil. Ayrıca, Göçmen Araştırmaları Merkezi tarafından birçok rapor yayımlanmış olmasına rağmen yalnızca göçün ABD iş pazarına etkilerini içeren raporlar yayından kaldırılıyor.

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]