Facebook yaşlanıyor

Facebook’la ilgili ortaya çıkan çarpıcı veriler sosyal medya devini kaygılandırıyor. Rakamsal veriler Facebook’un gençler arasındaki popülerliğini kaybettiğini ortaya koyuyor. Öte yandan Facebook gençleri kaybederken 55 yaş üstü grubu için  giderek daha da cazip hale geliyor.

FACEBOOK GENÇLERİ KAYBEDİYOR

eMarketer’ın yaptığı tahminlere göre 2018 yılında 12-17 yaşları arasındaki internet kullanıcıların yarısından azı Facebook’u düzenli olarak kullanacak. Sitenin Instagram aracılığı ile genç kullanıcılara tutunmayı başardığı önceki yılların aksine bu yıl Snapchat’e karşı ciddi bir kayıp yaşanıyor gibi gözükmekte.

Yapılan tahminlerine göre 12 yaş altındaki (Facebook’a üye olmak için gereken minimum yaş sınırı) ABD’li Facebook kullanıcılarının sayısı bu yıl %9.3 azalacak ve 12-17 aralığı ile 18-24 yaş aralığı %5.6 ve %5.8 düşecek.

Yapılan tahminlerde önümüzdeki dönemlerde daha fazla 55 yaş üstü kullanıcının siteye katılması bekleniyor. Bu yılın sonuna kadar yarım milyon yeni üyenin siteye katılması bekleniyor.

Facebook, çok küçük olan çocuklara yönelik olarak Aralık ayında hızlı mesajlaşma ve video görüşme uygulaması Messenger Kids’i sunmuştu. 12 yaş altı gençler bu uygulamayı kullanarak ebeveynlerinin onayladığı ve yarattığı kişilerden oluşan bir listedeki isimler ile görüşebiliyorlar ve 13 yaşına girdiklerinde, site ile yeterince aşikar olarak kendi hesaplarını yaratabiliyorlar.

Ayrıca Facebook, online güvenlik konusunu derslere taşımak için de okullarla beraber çalışmalar yapıyor. Bu çalışmanın çocukların kendilerini nasıl korumaları gerektiklerini öğrenmeleri için mantıklı bir karar olmasının yanı sıra, okula giden çocuklar arasında da sitenin tanınmasına yardımcı oluyor.

Bunların yanı sıra Facebook’un gelişmiş AR ve VR teknolojileri gibi daha yaşlı olan kullanıcıların daha az ilgisini çekecek yeni teknolojilere de büyük yatırımlar yaptığı haber veriliyor.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]