Facebook satın alma ve taklitçi özelliği sayesinde tekelleşiyor mu?

Dünya çapında büyük bir güce ulaşan internet devi Facebook’un satın aldığı Instagram, whatsapp,  gibi önemli mecralarıyla adeta siber alemde tekelleşmeye doğru yol gittiği öne sürüldü. Bu arada Instagram’ın canlı yayın özelliği kullanıcılara duyuruldu. İnternet dünyasında önemli sözlüklerden biri olan İnci Sözlük’ün sahibi Serkan İnci, Facebook’un son yıllardaki hamlelerinin tekelleşme tehlikesini taşıdığını kaydetti.

Serkan İnci, Facebook’un internette satın aldığı önemli mecraların yanı sıra kendini kullanıcılara kabul ettiren Periscope ve Snapchat gibi farklı uygulamaların karakteristik özelliklerini taklit ettiğini ifade ederek kendisine avantaj sağladığına dikkat çekti.

adsiz

Serkan İnci, konuyla ilgili sosyal medya hesabından Facebook’un tekelleşme tehlikesine kimsenin ses çıkarmamasını eleştirerek; “Bunu global manada dahi sektörden kimsenin dile getirmemesi ise resmen iki yüzlülük. Adamlar koca interneti giderek tekelleştiriyorlar.” diye yazdı.

adsiz

Serkan İnci, ülke olarak kendi sosyal medya sistemimizi oluşturmamız gerektiğinin altını çizerek; “Sansürlemek, algı yaratmak, analiz etmek vs. Kendi S.medya ekosistemimizi yaratıp bigdata kabiliyetimizi yükseltmezsek gelecek parlak değil” tespitinde bulundu.

INSTAGRAM’A CANLI YAYIN ÖZELLİĞİ

Instagram, canlı yayın ve özel mesaj üzerinden paylaşılan, belli bir süre sonra da otomatik olarak silinebilen fotoğraf, video paylaşma özelliklerini kullanıcılarına duyurdu.Kısa bir süre önce Stories için 3 yeni özellik yayınlayan Instagram, dün akşam resmi blogu üzerinden yaptığı açıklama ve yayınladığı güncelleme ile canlı yayın ve özel mesaj olarak paylaşılan fotoğraf, videoların belli bir süre sonra silinebilme özelliklerini yayına aldı.

Özel mesaj olarak belli bir süre sonra silinebilen fotoğraf ve video paylaşabilirken, gönderilen fotoğrafların ekran görüntüsü alındığında da fotoğraf sahibine artık bildirim gidecek. Son olarak; yapılan açıklamada bu özelliğin sadece sizi takip eden kullanıcılar ile kullanılabileceği belirtiliyor.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]