Facebook Prisma’yı neden engelledi?

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook, bir Rus fotoğraf uygulaması olan Prisma’yı engelledi. Teknoloji dünyasında çokça tartışılan bu kararın nedeni merak ediliyor. Acaba Facebook, canlı yayın filtre uyguluması olan Prisma’şr engelleyerek rekabeti mi baltalamaya niyetlendi?

Yakında aynı şeklilde bir canlı yayın filtreleme hizmeti sunmaya hazırlanan Facebook, Rus fotoğraf uygulaması Prismaya ulaşımı engelledi. Facebook, kendi API’leri aracılığıyla, Prisma’nın Canlı Video erişimini engellemekle de yetinmedi, Prisma’yı esasen işlevselliği kopyalamakla suçladığını belirti.

Facebook’tan Prisma ile ilgili açıklama geldi

“Uygulamanız, videoyu bir mobil cihaz kamerasından aktarıyor ve bu zaten Facebook uygulaması aracılığıyla yapılabiliyor. Canlı Video API’sı, insanların profesyonel kameralar, çoklu kamera kurulumları, oyunlar veya ekran görüntüleri gibi diğer kaynaklardan canlı video içeriği yayınlamasına izin vermek için hazırlanmıştır.”

Donanımhaber’in haberine göre yasak için Facebook tarafından yapılan açıklama, şirket Live API’yi normal akıllı telefonların dışındaki kameralara pazarlamaya çalışsa bile kendi SSS sayfasındaki politikalarıyla gerçekten uyuşmuyor. Facebook’un kendi video filtrelerini kullanıma sunma planı göz önüne alındığında şirketin bu tutumurekabeti engellemeye yönelik bir çalışma görünüyor. Bu durum Apple’ın App Store’un ilk günlerinde birçok kez denediği, güçlü bir ekosistem geliştirmeden önce üçüncü taraf tarayıcıları ve e-posta istemcilerini engellemesi gibi bir taktik. Facebook son zamanlarda agresif bir şekilde sosyal video paylaşımı alanındaki rekabeti hedef alıyor. Sosyal ağ, Snapchat’tan birçok özelliği kaldırdı ve bunları Instagram’a ve hatta WhatsApp’a entegre etti. Canlı video filtreleri ise şirketin bu alanda verdiği son savaş olarak nitelendiriliyor.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]