Sosyal MedyaTeknoloji

Facebook 1 milyar üyeye koşuyor

Facebook, gün içerisinde siteye dair son kullanıcı verilerini teknoloji basınıyla paylaştı. Peki sosyal ağın kaç üyesi var, günde kaç fotoğraf yükleniyor biliyor musunuz?

Sosyal ağ kavramını hayatımıza sokan Facebook ülkemiz internet kullanıcılarının da en çok ziyaret ettiği adreslerin başında geliyor. Arkadaş ortamı ile yazı ve görsel medya paylaşımını sağlayan site, böylece sanal dünyanın sosyalliğini oluşturuyor.

Adeta internetin göz bebeği olan platform, dönem dönem yayınladığı üye verilerinin bir yenisini gün içerisinde paylaştı. Açıklanan raporda en dikkat çeken madde sitedeki kayıtlı kullanıcı sayısı. Verilere göre Facebook şu an 901 milyon üyeye sahip. Bunların 526 milyonu her gün siteye girerken 488 milyonu ise erişim yolu olarak mobil cihazları da tercih ediyor.

Kişilerin gönderilerine toplamda günlük 3,2 milyar yorum yapılıyor. Üstelik 24 saat içerisinde siteye yüklenen fotoğraf sayısı 300 milyon iken toplam arkadaşlık oranı ise 125 milyar.

Sosyal ağın bu derece atılım yapmasının aslında 3 ana sebebi var diyebiliriz. Bunlardan ilki, bahsettiğimiz arkadaş ortamıyla gerçekleşen paylaşım ortamı. İkinci madde kullanıcıya dönük yenilikler. Zaman Tüneli, fotoğraf kalitesindeki artış, diğer sitelerde entegre Facebook kullanımı gibi konular ve Andorid, iOS gibi sistemler için geliştirilen uygulamalar kişilerin beğenisini topluyor.

Son etken ise Facebook’un halka arzı. Zira site, birkaç ay önce haberin duyurulmasından sonra kısa süre içerisinde 845 milyon kullanıcıya ulaştı.

Adeta devasal bir oranda internet kullanıcısını bünyesinde barındıran site, böyle giderse 2012 bitmeden -Ağustos ayı gibi- 1 milyar üye sayısına ulaşacak. Oldukça yoğun bir trafiğe maruz kalan Facebook’un yayınladığı bu veriler sonrası ilgili konu “Facebook Now Has 901 Million Users”başlığı ile Twitter’ın en çok konuşulan konuları arasına girdi.

Facebook’ta Reklam Ücretleri Düştü

2012’in ilk çeyreğinde sosyal ağ Facebook’un reklam ücretlerinde ciddi bir düşüş yaşandı. Peki tıklama başı gösterim oranlarındaki bu dalgalanma siteyi nasıl etkiledi?

İnternetin gözde sitelerinden Facebook’un en önemli -hatta ana- gelir kaynaklarının başında siteye alınan sponsor bağlantılar, reklamlar geliyor. Dünya çapında 901 milyon üyeye sahip olan platform, binlerce markadan alınan reklamlarla ciddi bir finansal gelirin sahibi oluyor.

En alt tabakadan en üsttekine kadar farklı büyüklükteki şirketlerin reklamlarını yayınlayan Facebook, konuya ilişkin yeni verileri yayınladı. AdParlor tarafından açıklanan rapora göre 2012’nin ilk çeyreğinde reklamlarda ciddi bir düşüş yaşandı. Tık başına ücretler Ekim 2011’de 62 cent iken bu oran %27 gibi önemli bir gerileme ile Şubat 2012’de 45 cent’e kadar düştü.

Durum Facebook’u Çok Fazla Etkilemedi

Fakat bahsi geçen %27’lik düşüş neredeyse sosyal ağı hiç etkilemedi. Zira günden güne artan üye sayısının yanında çeşitli konularda birçok siteyle anlaşan servis, kişilerin hayatında daha fazla yer almaya başladı. Bu yüzden reklam verenler de hedef kitlelerine ulaşabilmek için kullanıcıyla doğrudan etkileşimli Facebook’u seçer oldular. Üstelik sosyal ağ bu gerilemeye rağmen geçtiğimiz yıla oranla ilk çeyrekte daha fazla gelir elde etti. Adeta rüzgarı arkasına alan Facebook’taki dalgalanmalar, verilerin daha yüksek çıkmasını engelleyemedi.

 

Cihan PEHLİVAN / ShiftDelete.Net

 

 

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün