Etnospor Kültür Festivali’nde geleneksel değerlere sahip çıkılacağı karara bağlandı

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından Küçükçekmece Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Etnospor Kültür Festivali’nin basın toplantısı yapıldı.Unutulmaya yüz tutmuş sporlarla halkı buluşturduğu için Bilal Erdoğan’a teşekkür eden Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, “Kültür mirasımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Geleneksel sporlarımızın gelecekte atılan adımlarda daha fazla yer alması için atacağımız daha ciddi adımlar olacak. Türkiye’de inşa edeceğimiz spor alanları olacak.” dedi.

GENİŞ KATILIMLI TOPLANTIYA MEDYANIN İLGİSİ BÜYÜK OLDU

Bezirganbahçe Meydanı’ndaki gerçekleşen basın toplantısına, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Dünya Etnospor Konfederasyon Başkanı Bilal Erdoğan, Okçular Vakfı Başkanı ve İstanbul Milletvekili Haydar Ali Yıldız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ve Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Dünya Etnospor Konfederasyon Başkan Yardımcısı Hakan Kazancı ve Sanat Yönetmeni Yasin Tütüncü  katıldı.

ÇAĞATAY KILIÇ: KÜLTÜR MİRASIMIZA SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR

Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, Unutulmaya yüz tutmuş sporlarla halkı buluşturduğu için Bilal Erdoğan’a teşekkür ederek , “Kültür mirasımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Geleneksel sporlarımızın gelecekte atılan adımlarda daha fazla yer alması için atacağımız daha ciddi adımlar olacak. Türkiye’de inşa edeceğimiz spor alanları olacak. Geleneksel sporlarımızla ilgili de eş zamanlı ve aynı mekanda adımlar atılacak. Modern okçulukla birlikte geleneksel okçuluğun da tesislerinin inşa edilmesi amaçlanıyor. Binicilik bizim genlerimizde var ancak baktığımızda bu sporla temsil edilmediğimizi görüyoruz. Bunun için de adımlar atılacak. Turizm açısından da büyük bir ivme yakalatacak unsurlar bunlar. Ben bunu spor, kültür ve turizm organizasyonu, bir festival olarak görüyorum. Bu organizasyonun ilkı kuvvetli adım olması açısından hayırlı olmasını diliyorum” dedi

“GELENEKSEL DEĞERLERİMİZ ÖN PLANA ÇIKACAK”

Dünya Etnospor Konfederasyon Başkanı Bilal Erdoğan ise, Etnospor Konfederasyonu olarak, geleneksel sporların halkla buluşması için yola çıktıklarını belirtti. Erdoğan,  “Son 150 yılda maalesef birçok değerimizden uzaklaştırıldık. Türkiye’nin geleceğinin bu değerleri tekrar kazanarak kurulacağını düşündük. Sadece sanatta değil, her alanda kendi kültürümüzü tanıyarak, geleceğimizi inşa etmemiz gerektiğini düşündük. Bu topraklarda 1000 yıllık geçmişimiz, gelenek ve göreneklerimiz var. Bunlar aslında DNA’mızda olan değerler. Maalesef geçmişte başka değerler bize dayatıldı. 15 Temmuz’da kendi değerlerimizle geleceğimizi inşa edeceğimiz özgüvene sahip olduğumuzu gördük. Bu festivalin batı kültürü ile arka plana atılan bu değerlerin tekrar kazanılması için önemli bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Üç gün boyunca ailelerin çocukları ve komşularıyla birlikte gelip güzel bir gün geçireceği bir etkinlik olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“ETNOSPOR ÇOK ÖNEMLİ”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da,  “Bizim dışarıdaki kültüre kapımız açık, yeter ki, bizi öz benliğimizden etmesin. Biz kendimiz olmak zorundayız. Geleneksel spor daha insancıl ve daha doğaldır. Bu sporların tekrar güncellenmesi açısından çok önemli bir etkinlik olduğunu söyleyebilirim. Etnospor için bu kentin seçilmesi bizim için çok önemli. Bizim ülkemizde ve diğer ülkelerde de kendi değerlerini bulması açısından Etnospor çok önemlidir” dedi.

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]