Eski sevgiliyi takip etmenin yolu sahte facebook hesabı

Yaklaşık 1 milyon kullanıcısı olan Facebook sosyal medya ağında çok da azımsanmayacak sayıda kullanıcı bir ikinci facebook hesabını sahte olarak açabiliyor. Sosyal medyada sahte hesap açma sebepleri akademik bir araştırmayla masaya yatırıldı ve ilginç sonuçlar elde edildi. En büyük sebebin ise eski sevgiliyi takip etmek olduğu ortaya çıktı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) tarafından İnsan Toplum ve Teknoloji Derneği ve Leadership Research & Consulting iş birliğiyle yapılan “Üniversite Öğrencilerinin Sosyal Ağlarda Sahte Hesap Kullanım Eğilimi Araştırma Projesi” sonuçları açıklandı. Medya araştırması İstanbul’da yer alan 38 üniversitede toplam bin 88 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. Araştırmanın amacı; osyal medyadaki sahte hesapların kullanım sebeplerini anlamaktı. Online olarak yapılan araştırma verilerine göre; öğrencilerin sosyal medyada en çok eski sevgililerini takip etmek için sahte hesap açtığı belirlendi.

İÜ Enformatik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Gürsul’un yönetiminde, bölüm başkanı Prof. Dr. Sevinç Gülseçen ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü’nün danışmanlığında, İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülin Terek Ünal’ın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen medya araştırması için veriler, 14-19 Nisan’da “www.NedenSahteHesap.com” adresi üzerinden öğrencilerin şifreli erişimiyle online olarak toplandı. Araştırma, İstanbul’da 38 üniversiteden 573 kadın ve 515 erkek olmak üzere bin 88 üniversite öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

“Sosyal medyada kullandığınız sahte hesap var mı?”

Bu soruyu katılımcı öğrencilerin yüzde 25,8’si “evet”, yüzde 3,2’si “yok ama açmayı düşünüyorum”, yüzde 71,1’i ise “yok” şeklinde cevapladı.  Buna göre; araştırmaya katılan kadınların yüzde 24,3’ünün, erkeklerin ise yüzde 27,4’ünün sahte hesap kullandığı belirlenmiş oldu.

Sahte hesaplar arasında, Facebook’un yüzde 58,6, Twitter’ın yüzde 46, Instagram’ın yüzde 44,1 oranında kullanıldığı;

Sahte hesap kullanan kadınların Instagram (yüzde 54,5), Facebook (yüzde 47,8) ve Twitter’ı (yüzde 41),

Sahtehesap kullanan erkeklerin Instagram’ı (yüzde 33,1)Facebook (yüzde 70,1), Twitter (yüzde 51,2) ve  tercih ettiği anlaşıldı.

Sahte hesap açma sebepleri

Araştırmadan elde edilen sonuçlarıa göre, katılımcıları sahte hesap kullanmaya iten sebepler şu şekilde sıralandı:

Eski sevgiliyi rahat takip edebilme (yüzde 41),

Sevmediği/bozuştuğu arkadaşı rahat takip edebilme (yüzde 31),

Aile/akrabadan gizlenme (yüzde 21,5),

Oyunlarda ekstra fayda sağlama (yüzde 21,5),

Siyasi görüşü daha rahat ifade edebilme (yüzde 19,9),

Sevgili olarak arkadaş edinme (yüzde 11,9),

Kendisini gizleyerek küfürlü yazabilme (yüzde 9,2),

Ticari amaçlı (yüzde 7,7), daha kuvvetli bir karakter için (yüzde 6,5),

Spam ya da reklamdan kaçınma (yüzde 5,7),

Gerçek hesabı daha popüler hale getirme (yüzde 5,4),

Daha iyi fiziki görüntü (yakışıklı, güzel) için (yüzde 5,4),

Cinsiyeti farklı gösterme (yüzde 5),

Ünlü gibi görünme (yüzde 4,6),

İntikam ya da cezalandırma için (yüzde 3,4),

Yaşı farklı (büyük ya da küçük) gösterme (yüzde 3,4),

Pornografik içerik (yüzde 2,7),

Sanal ortamda siyasi taciz/rahatsız etme (yüzde 2,7),

Dolandırıcılık (yüzde 1,9),

Sanal ortamda cinsel taciz / rahatsız etme (yüzde 1,5)”

Kadın katılımcıların sahte hesap kullanma nedenlerinin yüzde 56,7’si “eski sevgiliyi rahat takip edebilme”, yüzde 44,8’i “sevmediği/bozuştuğu arkadaşı rahat takip edebilme”, yüzde 18,7’si “aile/akrabalardan gizlenme”, yüzde 17,9’u “oyunlardan ekstra fayda sağlama”, erkek katılımcıların sahte hesap kullanma nedenlerinin yüzde 25,2’si “oyunlarda ekstra fayda sağlama”, yüzde 25,2’si “siyasi görüşünü daha rahat ifade edebilme”, yüzde 24,4’ü “aile/akrabalardan gizlenme”, yüzde 24,4’ü “eski sevgiliyi rahat takip edebilme” olarak sıralandı.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]