ENGİN ALTAN DÜZYATAN VE CEYDA ATEŞ’İN BAŞROL OYNADIĞI ÖZEL BİR PROJE: ÇIRAĞAN BASKINI

TRT1 yine önemli ve farklı bir yapıma, tarihi bir polisiyeye imza atıyor.

Başrollerinde Engin Altan Düzyatan ve Ceyda Ateş’in paylaştığı dizide 878 yılında gerçekleşen, tarihimize ‘Çırağan Baskını’ olarak geçen, çok yönlü ve çok aktörlü bir darbenin anatomisinin anlatıldığı mini dizi TRT1 ekranlarında seyircisiyle buluşuyor.

Kahramanlar, hainler, idealistler, aklı karışık olanlar, yabancı güçler tarafından kullanılanlar…. İhanet edenlerle milletinin huzuru için ölümü göze alanların mücadelesi ve tutkulu bir aşkın hikayesi bu yapımda.

ceyda-ates

Yapım sadece tarihi bir hikayeyi anlatmıyor. Hikayede yer alan kahramanların zaafları, hırsları ve bu puslu atmosferde sımsıkı sarıldıkları aşkları da hikayenin paralelinde işleniyor.

Başrollerinde Ceyda Ateş, Engin Altan Düzyatan, Ahmet Mümtaz Taylan, Caner Kurtaran, Burç Kümbetlioğlu, Yeşim Gül, Mert Karabulut, Kadir Özdal, Elif Özel, Savaş Özdemir, Ayça Kuru, Aylin Arasıl, Şemsa Deniz Tolunay ve daha birçok tanınmış iyi oyuncunun yer aldığı projede, 2000’den fazla figüran kullanılacak.

Proje Hidiv Kasrı, Ihlamur Kasrı, Yıldız Şale Köşkü, İtalyan hastanesi, Çırağan Sarayı, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi özel mekanlarda, tarihi sokaklarda, İzmit ve Düzce’de kurulan platolarda çekiliyor.

Yapımcılığını Kerim Ayyıldız ve Cemil Yavuz üstlendiği dizi PİAR DNA Görsel yapım Hizmetlerinin bünyesinde hazırlanıyor. Hikayesini Cemil Yavuz’un, Senaryosunu Eda Tezcan ve Fatih Özcan’ın yazdığı ‘Çırağan Baskını’ isimli projenin yönetmenliğini Oğuzhan Tercan yapıyor

ciragan-baskini1

KONU: Tarihimize ‘Çırağan Baskını’ adıyla geçen ve II. Abdülhamit’i tahtan indirmeyi amaçlayan darbe girişiminin hikayesi. Bu darbe girişimi 1978 yılında Osmanlı- Rus savaşının hemen ardından gerçekleşmişti. İngilizlerin, masonların, Genç Osmanlıların yer aldığı bu darbe girişimin amacı sultan II. Abdülhamit’i tahtan indirerek yerine aklı dengesi yerinde olmadığı için tahtan el çektirilen V. Murat’ı yeniden tahta çıkarmaktı. Bu başarılamaz ise V. Murat’ı yurt dışına kaçırılacak ve Osmanlıya karşı koz olarak kullanılacaktı. Projenin konusu darbe girişiminde bulunanların gizli niyetleri, işbirlikleri, darbeyi olgunlaştırma süreçleri, harekete geçmeleri ve Abdülhamit’in bu badireye karşı koymasıdır.

ÖZET: Yıl 1878. Osmanlı Rus savaşı Rusların zaferiyle sonuçlanmış, Ruslar Yeşilköy’e kadar ilerlemiştir. Tahta yeni geçen padişah Abdülhamit Han bir taraftan savaşın sonuçlarını en az hasarla atlatmaya çalışırken diğer taraftan da kendisini tahtan indirmeye çalışan iç ve dış güçlerle mücadele halindedir.

ciragan-baskini2

Abdülhamit Han’ı tahttan indirip yerine sabık padişah V. Murat’ı geçirmek isteyen oluşum harekete geçer. Bu oluşumda İngilizler, Jön Türkler, Masonlar bir aradadır. Organizasyonun merkezi Beyoğlu’nda kurulan İngilizlere ait bir gece kulübüdür. Burası sihirbazlar, şarkıcılar ve oyuncular kullanılarak istihbaratın yapıldığı bir merkezdir aslında.

Tarihe Çırağan Baskını olarak geçen bu tertipte İngiliz ve Masonlar tarafından desteklenen Ali Suavi’nin, toplayabildiği adamlarla Çırağan sarayına bir baskın yapması planlanır. Amaç Çırağan’da göz hapsinde tutulan V. Murat’ı çıkarıp, oradan Yıldız sarayına yürümek ve Abdülhamit’i tahtan indirmektir. Bu başarılamazsa V. Murat’ı yurt dışına kaçırmak ve 500 yıl sonra yeni bir Cem Sultan kozu olarak kullanmaktır. Durum oldukça tehlikelidir. Çünkü Ruslarda İstanbul’a girmek için fırsat kollamaktadır.

ciragan-baskini3

Sultan Abdülhamit zor durumdadır, birkaç cephede birden savaş vermektedir. Sultan hem Avrupalı devletleri kullanarak Rusların çekilmesini sağlamaya hem İngilizlerin Osmanlının zor durumundan yararlanmak için yaptığı baskılara göğüs germeye hem de Osmanlı tahtına kurulan komploları engellemeye çalışmaktadır.

Çok yönlü ve çok aktörlü bir mücadele başlar. Bu mücadelede Abdülhamit’in zekası, sakinliği ve kurmaya başladığı haber alma ağı düşmanlarına karşı en büyük silahıdır.

Düşmanları ise paranın gücünü, idealistlerin zaaflarını, çaresizlerin korkularını kullanarak darbe planını yürütmektedirler.

Karşılıklı hamleler ve oyunlar Ali Suavi’nin çevresine topladığı 150 adamla Çırağan Sarayını basmasına kadar sürer. Baskının sonucu Abdülhamit’in ve İstanbul’un dolayısıyla da bütün imparatorluğun kaderini etkileyecektir.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]