Efkan Ala İçişleri Bakanlığından neden alındı?

İçişleri Bakanı Efkan Ala görevinden istifa etti. Başbakan Binali Yıldırım, Efkan Ala’nın istifasıyla yerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun atandığını açıkladı.  Başbakan Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na da AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu’nun atandığını bildirdi.

İŞTE EFKAN ALA’NIN GÖREVDEN ALINMA NEDENLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım’ı, Cumhurbaşkanı Külliyesi’nde kabul etti. Başbakan Yıldırım, kabulün ardından kabinede yapılan değişikliğe ilişkin açıklamaya yaptı.

Kulislerde Efkan Ala’nın neden görevi bıraktığı ya da İçişleri Bakanlığı görevinden neden alındığı konuşuluyor.

İSTİFA DEĞİL GÖREVDEN ALMA

Gazeteci Nevzat Çiçek, Ala’nın İçişleri Bakanlığını bırakmasıyla ilgili ilginç değerlendirmeler yaptı. Sosyal medya hesabından konu ile ilgili açıklama yapan Nevzat Çiçek, olayın istifa değil görevden alma olduğunu kaydetti.

ALA-FİDAN ANLAŞMAZLIĞI DA ETKİLİ OLDU

“Efkan Ala’dan sonra çok sürpriz görevden almalar gelirse şaşırmamak gerekiyor” diye yazan Nevzat Çiçek; görev değişikliğini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istediğini belirtti. Çiçek, değişikliğin en önemli nedenlerinden birinin de Ala’nın MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile anlaşamamasını gösterdi. İkili arasında özellikle görevden almalarla ilgili anlaşmazlık yaşandığına işaret etti.

DEVAMI GELEBİLİR

Çiçek; ” Ala’nın görevi bırakması sonrası çok kritik yerde çok kritik” yorumunu da yapan Nevzat Çiçek, “Değişiklikler gündeme gelecek…Cumhurbaşkanı her şeye hakim zamanı gelince her hamleyi yapıyor” açıklamasında bulundu.

15 TEMMUZ PERFORMANSI YETERLİ BULUNMADI İDDİASI

Öte yandan kulislerden sızan bilgilere göre Efkan Ala’nın özellikle 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimindeki performansının kötü bulunmasının bu sonuçta etkili oldu.

Ak parti milletvekili Mehmet Metiner de ” Efkan Ala‘nın görevi bırakması yerinde oldu. Dilerim başkaları da gereğini yapar vakit geçirmeden.” açıklaması yapması dikkatlerden kaçmadı.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]