Edward Snowden: Türkiye Belçika’yı uyarmıştı

Edward Snowden uzun bir sessizliğin ardından yine dünyanın gündeminde. Snowden; “Brüksel saldırısı önlenebilirdi, Türkiye Belçika’yı uyarmıştı” diyerek yine ilginç açıklamalara imza attı.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) sırlarını ifşa eden ve halen Rusy’ya sığınmacı olarak kabul edilen eski istihbarat görevlisi Edward Snowden’dan Brüksel’de meydana gelen bombalı saldırılarla ilgili flaş açıklama…

Brüksel’de gerçekleşen terör saldırısıyla ilgili olarak Türkiye’nin Belçikalı yetkilileri uyardığına dikkat çeken Edward Snowden; “Brüksel saldırısı geleneksel istihbarat yöntemleriyle engellenebilirdi” diye konuştu.

CIA ve NSA’de bilgisayar uzmanı olarak çalışan Snowden, 2013 yılında NSA belgelerini medyaya sızdırarak dünya gündemine oturmuştu. Sonrasında Rusya’ya sığınmacı olarak yerleşen Edward Snowden, dün ABD’nin Arizona Üniversitesi’nde düzenlenen bir panele telekonferansla katılarak yine dünyanın gündemine geldi.

Rus haber sitesi olan Sputnik’in haberine göre eski istihbaratçı Snowden, tele konferansta ilginç açıklamaların altına imza attı. Türkiye’nin Brüksel’de gerçekleşen bombalı saldırı öncesinde Belçika hükümetini saldırıyı yapacak şahısların şüpheli faaliyetleri konusunda uyardığını ifade eden  Snowden, şöyle konuştu:

EDWARD SNOWDEN: BRÜKSEL SALDIRISI ÖNLENEBİLİRDİ

“Belçika saldırısı geleneksel istihbarat yöntemleriyle engellenebilirdi…Kaynaklar yanlış kullanılıyor. Çok fazla (istihbarat) topladığınızda hiçbir şey anlayamıyorsunuz. Odağınızı kaybediyorsunuz. Her şey o gürültüde kayboluyor, kör oluyorsunuz. Artık o kadar çok bilgiyi tasnif edip gizliyoruz ki hayatlarımızı gerçekten tehdit eden bir sırrın ne olduğunu anlamaz hale geliyoruz.”

Edward Snowden, Rus yetkililerin de 2011 yılında Tamerlan Çarnayev konusunda ABD’yi uyardığına dikkatleri çekti. Tamerlan Çarnayev, 2013 yılında kardeşiyle birlikte Boston Maratonu’nu bombalamış ve ortalığı kana bulamıştı.

15 Nisan 2013 yılında Boston Maratonu’nda patlayan bombaların sonucu üç kişi yaşamını kaybetmiş yaklaşık 200 kişi saldırıda yaralanmıştı.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]