Ebru Gündeş’in kocası Reza Zarrab tutuklandı

Ebru Gündeş’in İran asıllı eşi işadamı Reza Zarrab ( Rıza Sarraf ) ABD’nin Miami kentinde İran hükümetine yönelik yaptırımlardan kaçmak için yüzlerce milyon dolarlık işlemlere karıştığı gerekçesiyle tutuklandı. Zarrab için 75 yıl hapis isteniyor.

Reuters ve El Cezire Türk’ün savcılık kaynaklarına dayandırdığı haberinde Zarrab, Miami’de adlarının Kamelia Jamshidy ve Hossein Najafzadeh olduğu açıklanan ve Manhattan’da tutuklanan iki İran vatandaşıyla birlikte aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınarak tutuklandığı bildirildi.

Reza Zarrab için ABD’de tutuklama

Sarraf’ın tutuklanma gerekçesi ise “İran hükümeti ve diğer kuruluşların Tahran’a yönelik uluslararası yaptırımlardan kaçınmak için kurduğu mekanizmanın parçası olmak” olarak açıklandı. Sarraf’ın yaptırımlara karşı yüzlerce milyon dolarlık işlem yürüttüğü iddia ediliyor.

FBI’ın cumartesi günü gözaltına aldığı iddia edilen Zarrab’ın dün Miami’de hakim karşısına çıkarıldığı öğrenildi.

Savcı, Zarrab’ın işlediği iddia edilen suçların sıralandığı 21 sayfalık iddianamenin açıklanmasının ardından davayla ilgili yaptığı açıklamada “Bu sanıklar, yıllarca İran ve İranlı şirketlere yönelik yaptırımları ihlal ettiler ve dünya genelinde kara para akladılar” dedi.

Savcılık her üç zanlı için ABD’yi dolandırmaktan beş yıl, ABD’nin İran yaptırımlarını ihlal etmekten 20 yıl, bankacılık sahtekârlığından 30 yıl ve kara para aklamaktan 20 yıl olmak üzere toplam 75’er yıl hapis istedi.

Reza Zarrab Türkiye’de 17-25 Aralık soruşturmaları kapsamında da kısa süreliğine tutuklanmış, daha sonra serbest kalmıştı.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]