Dolar altının da ateşini yükseltti, altın günü kaç liradan kapattı?

Çeyrek altın ne kadar oldu? Güne yükselişle başlayan altın günü nasıl tamamladı? Dolar, altın fiyatlarının da yükselmesine mi sebep oldu? Dolardaki artış altın fiyatlarının dalgalanmasında ne kadar etkili? Uzmanlar altının seyri ile ilgili neler düşünüyor. Son dakika altın analizleri ve altın fiyatlarını Medyabeyden takip edebilirsiniz.

Altın Aralık ayının ilk günlerinde dalgalı bir kur ile karşımıza çıkıyor. Sarı metal, son 1 aydan beri 130 lira bandının hemen üzerinde seyrederken bugün güne 132 liranın üstünde başlayan altının yükselmesi üzerine uzmanlar altın hakkında nasıl uyarılarda bulundu. Altın yatırımcısı şimdi nasıl davranmalı?

SON DAKİKA ALTIN FİYATLARI

altin

Altın, Kısa Vadeli Hareketli Ortalamanın Baskısı Altında… 

İkon Menkul Altın yorumları

Global piyasalar bugün TSİ 16:30’da ABD Tarım Dışı İstihdam ve Ortalama Saatlik Kazanç verilerine odaklanmıştı. Hali hazırda tam istihdam seviyesine yakın olan ABD istihdam piyasası, Kasım ayına ait rakamlarla stabil duruşunu devam ettirdi. Veri sonrası dolar endeksinde pozitif tepkiler olurken, Altın 1170 $ seviyesinin aşağısına geriledi.
Bununla birlikte ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki güçlü yükseliş devam ediyor. 10 yıllık tahvil getirisi dün %2.468 seviyesine çıkarak 2015 Haziran ayından bu yana en yükseğine çıktı. ABD Doları’a olan talep ve dolar endeksinin halen 100.50 seviyesi üzerinde kalması, değerli metallerin negatif performasını sürdürmesine sebep oluyor.
Teknik olarak baktığımızda; 1330 $ seviyesinden başlayan geri çekilmenin 16 Kasım itibariyle bu hareketini “düşen fiyat kanalı” içerisinde gerçekleştirildiğini görüyoruz. Bu süreçte dört saatlik grafikte RSI(14)de de uyumsuzluklar ara ara baş gösteriyor. Dört saatlik grafikte 21 birimlik hareketli ortalamayla düşen trendi takip etmeye devam ediyoruz. 1177 direncine denk gelen bu ortalama üzerinde dört saatlik mum kapanışı oluşursa, gün içi tepkilerin daha güçlü olması beklenebilir. Bu durumda 1182 ve 1193 dirençlerini takip edeceğiz. Ancak dört saatlik kapanışlar bu ortalama altında kalmaya devam ederse, kanalın alt bandına doğru yeni satış dalgaları oluşabilir.
Destekler: 1172 – 1161 – 1148 – 1129
Dirençler: 1177 – 1183 – 1193 – 1203

Altında Ayıların Haftası

Akşam Altın Yorumu / Forex Koçu – (02.12.2016)

Değerli metalde hafta boyunca ayılar sazı ellerinden bırakmadılar. Hafta içerisinde değerli metal 1195 seviyesine yükseldikten sonra satıcılar devreye girdiler ve 1160 bölgesine doğru geri çekilme yaşandı. Fakat bu seviye son derece önemli destek olduğu için düşüşün bu seviyeden tepki aldığına şahit olduk. Bugün haftanın belkide ayı en önemli verisi olarak kabul edilen ABD istihdam raporu açıklandı. Tdi değişimi beklentide 178 bin gelirken, ortalama saatlik kazançlar endeksi %-0.1 geldi. Maaşlarda yaşanan kötüleşmeden sonra ilk başta dolar satışları geldi fakat yükselişin hızı sınırlı oldu. Önümüzdeki hafta ABD’den gelecek olan veriler doğrultusunda değerli metaldeki hareketlilik devam edecek.
Artık Aralık ayı Fed toplantısına sayılı bir gün kaldı. Faiz artışı olasılığını iyice artmasından sonra dolar endeksinde sert bir toparlanma yaşandı son dönemde. Önümüzdeki dönemde ABD’den gelecek olan veriler değerli metalin kısa vadedeki kaderini belirleyecek. Altın ile gümüş arsında pozitif korelasyon olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yani Gümüş’ün yukarı iştahını arttırması değerli metalde alıcıları devreye sokabilir. Düşüşlerde 1160, 1140 ve 1120 seviyelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Yukarıda ise sırasıyla 1180, 1190 ve 1200 seviyeleri direnç olarak karşımıza çıkıyor.

Altın Teknik Yorumu

Altın Akşam Yorumu / IşıkFX – (02.12.2016)

Altın fiyatlarında geri çekilme dördüncü gününde de devam ediyor. ABD’den gelen olumlu veri akışı altın fiyatlarını baskı altına almaya devam ederken, bugün açıklanan istihdam verisinin beklenti doğrultusunda açıklanması ve işsizlik oranında ki azalma bu iyi veri akışını destekledi. Diğer taraftan hafta sonu İtalya’da gerçekleşecek olan referandumun sonucu altın fiyatlarının yeni haftaya oldukça hareketli başlamasına neden olabilir. Özellikle referandumdan hayır çıkması durumunda, yatırımcıların güvenli liman arayışı nedeniyle altın fiyatlarında yükseliş görebiliriz. Teknik olarak baktığımızda düşüş trendi içerisindeki hareketin devam ettiğini görüyoruz. Özellikle 1161 destek seviyesinin kırılması durumunda satışlar hız kazanabilir. Bu durumda 1142 dolar hedefli fiyatlamalar görebiliriz. Yükseliş hareketinde ise 1178 ve 1191 sevileri önemli dirençler olarak karşımıza çıkıyor.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]