DOĞU ANALI OĞULLU İLE BU KEZ KOMEDİYE KUCAK AÇTI/MÜZEYYEN YILMAZ

Neredeyse on yıldır televizyonlarda; Doğu kültürünü yansıtan dramalar izleyip durduk. Neredeyse gına geldi dediğimiz kıvama getirdiler bizi…

Tamam, Doğu’nun kültür yelpazesi bir hayli geniş bunu benden iyi kimse bilemez çünkü ben de Doğu’nun en güzel şehri olan Mardin’de doğdum. Ama ne yalan söyleyeyim benim şehrimde abartı bir geleneksellik yoktu. Ya da ben, böylesine hiç şahit olmadım. Belki Mardin’in içinde değilse de, ilçelerinde ve köylerinde yaşanmışlıktan yola çıkılarak dramalar, yazıldı-çizildi.

Hiç unutmuyorum daha televizyon kanallarında Doğu dizi furyası yokken ben, bir çok büyük yapımcıya kendi yazmış olduğum ‘Rüzgar Doğu’dan Eser’ adlı projemi sunmuştum da bana verilen yanıt her nedense hep aynı olmuştu. ‘Doğu dizileri tutmaz’… Ama sonrasında peşi sıra bir sürü Doğu dizisi çekildi ve bir furya oluştu. Ama neredeyse iki sezondur Doğu temasına hiç yer verilmedi. Muhtemelen yapımcılar, aynı konuları işlemekten bıkıp usanmıştır. Ama Doğu hikayeleri asla bitmez diyenlerdenim ve bu kez Doğu; farklı bir yol çizerek komedi unsuruna ev sahipliği yapıyor.

Gerçekte komedi dünyası öylesine büyük ki; böylesi geniş bir mekanda, kimin nerede ve nasıl bir yer edineceğini önceden, kimse tahmin edemez. Ama ben biraz megalomanca yaklaşıp hangi komedinin tutup tutmayacağını, bu devasa komedi dünyasında hangi komedinin zirveye bayrağını dikeceğini, fragmanından anlıyorum. ‘Analı Oğullu’ dizisi de tam da benim tabiri caizse, zirveye bayrak dikecek bir komediye benziyor.

Güçlü bir yapımcı olan BKM’nin ilk komedi dizisi değil. Her yapıtı ciddi boyutta başarılı… Buradan hepsini saymaya kalkışsam sayfalar yetmeyecek ve ben de yazmaktan yorulacağım bu yüzden güncel olanı dile getirmek en akıllıca diye düşündüm. Show tv’de yeni başlayan ‘Analı Oğullu’nun oyuncu kadrosu tartışmasız muhteşem… Sermiyan Midyat, Melisa Sözen, Sera Tokdemir, Murat Başoğlu, Çiğdem Tunç, Onur Buldu, Devrim Yakut, Gülhan Tekin, Durul Bazan, Köksal Engür, Duygu Yetiş ve Burcu Gönder… Daha ne olsun?

anali-ogullu-2

 

Kadro müthiş ve senaristi Sermiyan Midyat… Yönetmen koltuğunda ise , Sibel Kocataş var. Ben Sibel Kocataşı ‘Ayrılsak da Beraberiz ve En son Babalar Duyar’ adlı dizilerden tanıyorum. Başarılı bir yönetmen… Konu; birlikte yaşaması imkansız olan üç ailenin hikayesini içeriyor. Sermiyan Midyat, bir röportajında ‘Gülmediğim hiçbir şeyi yazmıyorum’ demiş.

Sermiyan Midyat, benim hemşerim sayılır. Ondan mıdır bilmem ama altına imzasını attığı her yapıtı, büyük bir zevkle izliyorum. Ay Lav Yu ve Hükümet Kadın; bana göre komedi filmler arasında en iddialı olan filmlerdi. Şimdi bir çoğunuz yazılarımla onu kayırdığımı düşünerek beni kınayacak ve belki de taraf tutmakla itham edeceksiniz. Ama emin olun değil… Adam, gerçekten komedi yazıyor ve oynuyor. Cem Yılmaz bile beni, onun kadar güldürmeyi başaramamıştır. (Gerçi Cem Yılmaz’ın esprilerine hiç gülmüyorum ya o da ayrı bir konu) Genelde komedi dizilerinde en çok şu problem yaşanıyor. İlk üç bölüm gerçekten komik ve eğlenceli geçiyor ancak dördüncü bölümden sonra konular ve espriler kendini tekrar ettiğinden ne yazık ki güldürü unsuru bir anda yok oluyor. Ben ‘Analı Oğullu’ dizisinin ilk bölümünü büyük bir zevkle izledim. İlk bölüm biraz durağandı ama espriler çok iyiydi. Karakterlerin büründüğü tiplemeler gerçekten de komikti. İnşallah bu dizi diğer komedi dizilerinin akıbetine uğramaz, kendini ileriki bölümlerde tekrar etmez ve yerini koruyarak bizi güldürmeye devam eder. Hemşerim olan Sermiyan Midyat’a şimdiden başarılar diliyorum…

MÜZEYYEN YILMAZ/MEDYABEY

www.muzeyyenyilmaz.com

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]