ŞADAN KABA / DİZİSİ BİTİRİLENLERE ALTIN ÖNERİLER

Diziniz erken final yaptığı için kendinizi çok mu üzgün hissediyorsunuz? Dizinizdeki favori karakterlerinizi bundan böyle izleyemeyeceğiniz için mutsuz musunuz? Şanslısınız, bu yazı tam size göre…

Biliyorum, hayatın keyifsizliği ve zorluğu içinde ekranda gördüğünüz karakterlerin yaşadıkları acı tatlı olaylara sığınmak sizi memnun ediyordu. Diziniz aniden bitince şimdi sığınacak yeni limanlar bulmak zorunda kalacaksınız. Bu da öyle hemen olacak birşey değil; zaman ve ilgi isteyen bir durum. Tıpkı şu evlilik programlarında olduğu gibi yeni kahramanlara ısınmanız, onlardan “elektrik” almanız lazım.Bütün bunların sonucunda verdiğiniz zamana, gösterdiğiniz ilgiye değmeyecek bir dizi ile de karşı karşıya kalabilir umutlarınızı başka bir bahara ertelemek zorunda da kalabilirsiniz. Aman Allahım ne berbat bir durum!

Dizisini o hain reyting canavarına kaptıran; şansız, bedbaht olmuş izleyiciler için sağlam önerilerim var..

diziler3

Öncelikle size iyi bir haber vereyim. Geçmişte yaşanan tecrübeler gösteriyor ki içinde bulunduğunuz travma hali kalıcı değil, geçici. Depresif ruh halinizin ilelebet peşinizi bırakmayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz dedikten sonra merakla beklediğiniz öneriler faslına geliyorum.

1-Bir kere üzerine gül koklanmayan bir dizi bugüne kadar hiç olmadı; bundan sonra da olmayacak. Uzun sürme ihtimali olsa da mutlaka kendizine yeni bir dizi; sevebileceğiniz, kavuşmaları için kendi kendinize senaryolar üretebileceğiniz yeni kahramanlar bulacaksınız; lütfen müsterih olun…

2-Kesin çözüm olmayacak biliyorum. Ama belli oranda rahatlamanıza kesin imkan verecek bir önerim var sırada…Dizinizin bitirilmesiyle ilgili düşüncelerinizi, öfkenizi ne olur içinize gömmeyin. Çıkarın onları ortaya. Özellikle sosyal medyada yaşadığınız hayal kırıklığı ile ilgili sert paylaşımlarda bulunun. Aklınıza gelen ilk sert fikirleri bir bir döşenin.Döşenin ki dost düşman sizin ne kadar burnunuzdan soluduğunuzu anlasın. Sosyal medyanın bu noktada vizite ücetleri dudak uçuklatan psikolog ve psiyatrlardan farkı yoktur; bilesiniz…

3-Yeni dizilerin ve dizi karakterlerinin izini sürün. Biliyorsunuz, bu konuda kanallarımızın maşallahı var. Biten dizilerin yerine başlayan dizilerin ardı arkası kesilmiyor. Ekranda uzun bir süredir bitmek bilmeyen bir dizi töreni olduğunun farkındasınızdır herhalde…İçlerinden birini ya da birkaçını seçin hemen. Ama unutmayın ki onların da bitmeyeceğinin garantisi yok.

4-Siz iyisi mi benzer hayal kırıkları yaşamamak için bir nevi göçebe hayata hazırlayın kendinizi. Hiçbir diziye tam olarak bağlanmayın.O diziden bir diğerine yumuşak geçişler yapın..Bu zamanda yıllar sürecek ve izlemeye doyacağınız dizi bulmak iyice zorlaştı artık. Ama ” Ben de Kurtlar Vadisi izlerim” derseniz o başka…

5-”Bütün bu önerilerin hepsi hikaye” mi diyorsunuz. Tamam, o halde son olarak şu önerimi dinleyin.

Önemli bir belgeselde TV’ye atıf yapan kır saçlı bilge bir adamın “ Gerçek olan sizsiniz, onlar(ekrandakiler) değil.” sözünü belki de daha ciddi düşünmenizin vakti gelmiştir. İzlemek için uzun zamanlar ayırdığınız, ruh sağlığınızı bozduğunuz ve peşinden adeta yuvarlandığınız dizileri başka bir bakış açısıyla değerlendirmeyi deneyin. Sizi ekrana bağlayan dizi sahnelerinin bir tekste bağlı kalınarak yönetmen ve teknik ekibin nezaretinde hem de tekrar tekrar çekilen, kurgulanmış sahneler olduğunu bir kez daha düşünün. 

Severek izlediğiniz oyuncuların ekrandan yansıttığı karakterlerin gerçek olmadığını sadece senaristlerin hayal dünyasından süzülen mühendislik harikası kahramanlar olduğunu farketmek belki dizilere nasıl bakmanız gerektiği konusunda size ipucu verebilir.

 

Ve böylelikle dizilerin peşinden sürüklenen değil; onları kimi zaman beğenen, takdir eden ya da eleştiren bir izleyici olmanızın önü açılmış olur.

ŞADAN KABA / MEDYABEY

https://twitter.com/SadanKaba2

https://www.facebook.com/medyabey

 

 

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]