DİZİLERDEKİ KARAKTERLERİN UNUTULMAYAN REPLİKLERİ

vasfiye-teyze

Dizi biter replik kalır!
Türk dizi sektöründe ayakta kalmanın ölçüsü, alınan reytingle doğru orantılıdır. Bir dizinin uzun soluklu olup olmayacağının bir başka ölçümü ise halkta gördüğü karşılıktır.

Sokağın ve sosyal medyanın diline düşen bir dizi uzun zaman geçse de unutulmuyor. Bir diziyi halkın diline düşüren ise hikayeden çok karakterleri ve onların kullandığı dil oluyor. Gülse Birsel’in senaryosunu yazdığı Yalan Dünya önemli bir örnek olarak karşımıza çıksa da, geçmişte pek çok dizi bu konuda başarılı olmuştu. Yalan Dünya’yı fenomen yapan sadece Gonca Vuslater’in oynadığı ve Vasfiye Teyze’nin “Ne çektin be yavrum!” ile başlayan replikleri değil elbette.

Emir’in (Sarp Apak) ‘çok sert’, Zerin’in (Derya Karadaş) ‘Ezik miyiz lan biz!’, halk arasında konuşuluyor… Birsel’in bir diğer dizisi Avrupa Yakası’nın da sokağa kattığı pek çok replik olmuştu. İffet’in (Hümeyra) ‘Bana soldan soldan geliyorlar.’, Şahika’nın (Binnur Kaya) ‘Salon kadını çizgimden kaydırmayın.’, Burhan’ın (Engin Günaydın) ‘Ben de Nişantaşı çocuğuyum.’ ve Gaffur’un (Peker Açıkalın) ‘Beni beğenmiyor musun?’ bugün hâlâ hatırda…

Leyla ile Mecnun’da İsmail Abi’nin (Serkan Keskin) ‘Ağzından çıkanla kulağının duyduğunun bir olmadığının farkında değil misin?’, dizinin unutulmaz cümlelerinden. İşler Güçler dizisinde Murat Cemşir’in ‘Aynen coni vaynen’, kameraman ve muhabir rolündeki oyuncular arasında geçen; ‘Kayıtta mısın abi?, Ben hep kayıttayım, kayıttan çıkmasını bilmiyorum ki.’ cümlesi bir başka örnek. TRT 1’de yayınlanan Seksenler’in Pastacı Sami’si Berat Yenilmez’in ‘Aynı be yaa!’ ve Butik Ali’nin (Hakan Bulut) ‘Bana her şeyi söyle …. söyleme!’ cümleleri de dillerden düşmüyor.

Biraz daha eskilere gidecek olursak; Ekmek Teknesi’nde Hasan Kaçan’ın oynadığı Heredot Cevdet’in ‘kardeşlerim’ ve ‘tekne insanları’ unutulmazlar arasında. Perihan Abla dizisinde İsmet’in (Şevket Altuğ) ‘küt bi kafa’ dizinin hayranları tarafından uzun yıllar tekrarlanmıştı. Bugün 10 yıl önce izlediğimiz bir diziyi hatırlamakta zorlansak da, iyi yazılmış replikler unutulmuyor…

Zaman.com.tr)

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]