Yaşam

Dikkat! Son gün 31 Ekim, Vergi borcunuz var mı, yok mu? E-devlet vergi sorgulama

Dikkat vergi borcunuz olabilir ceza almamak için son günler, E-devlet vergi sorgulama linki haberimizde… Bu haber sizin için…. Bilmediğiniz vergi borcunuz olabilir… Ceza ödememek için mutlaka vergi borcunuzu sorgulatmanız önem arz ediyor. Gelir İdaresi Başkanı (GİB) Adnan Ertürk, “Haberinizin olmadığı trafik, askerlik parası, nüfus cezası, seçim cezaları gibi borçlarınız olabilir. Bunları gib.gov.tr’den ya da mobil uygulamadan sorgulatın” diyerek vatandaşları uyarıyor. Peki internet üzerinden e devlet ile vergi borcunuzu nasıl sorgutabilirsiniz? Detaylar haberimizde…

Gelir İdaresi Başkanı (GİB) Adnan Ertürk, vatandaşlara vergi borcu uyarısında bulunarak vatandaşların farkında olmadan vergi borçlusu olabileceğini belirtti:

“Haberinizin olmadığı trafik, askerlik parası, nüfus cezası, seçim cezaları gibi borçlarınız olabilir. Bunları gib.gov.tr’den ya da mobil uygulamadan sorgulatın. Vatandaş genellikle bu tür cezaların farkında olmuyor. ” diyen Ertürk, vatandaşın, aklına geldikçe ceza sorgulaması yapmasını, vergi yapılandırması ile güzel fırsatlar sunduklarını vatandaşların bunların kaçırmamasını önerdi.

Son gün 31 Ekim acele edin!

Gelir İdaresi Başkanı Ertürk, 31 Ekim’de vergi borçları için yapılandırma süresinin dolacağını hatırlatarak, “Süre uzatımı olmayacakmış gibi vatandaş hassas olsun” ifadesini kullandı. Bu yapılandırmada, korkutma ya da zoraki yönlendirme gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirten Ertürk, “Mükellefler, vatandaşlar gönül rızası ile katılmalı, başvurmalı. Onlara şunu diyemeyiz: ‘İdare kapasitesi gelişti, çok daha etkili şekilde vergi ziyanına sebep olacak iş ve işlemleri takip ediyoruz, kanunla kendinizi koruma altına alın’. Vatandaş kararı kendisi versin. Güzel fırsatlar var kanunda. Kaçırmayın” uyarısında bulundu.

MTV ve trafik cezasında rekor başvurular… 

Ertürk, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve trafik cezası borçlarında yüksek sayıda başvuru aldıklarını söyledi. Ertürk, vergi borçlarına yönelik sürecin ardından da kasım-aralık döneminde Varlık Barışı’nın tanıtımı için yoğun bir kampanya yürüteceklerini, son başvuru tarihinin 31 Aralık olduğunu ifade etti. Ertürk, peşin ödemenin de avantajlı olacağına dikkat çekerek, “Bu avantajın iyi değerlendirilmesini sayın mükelleflerimizden ve vatandaşlarımızdan şiddetle bekliyoruz. Onları kanundan peşin ödeme hükümlerinden yararlanmaya davet ediyoruz” dedi.

Devlet, 341.1 Milyar liralık vergi tahsilatından vaz mı geçecek? 

Devlet, gelecek 3 yıllık dönemde toplam 343.1 milyar liralık vergiden, istisna, muafiyet ve indirim yoluyla vazgeçecek. Maliye Bakanlığı’nın Vergi Harcamaları Raporu’na göre çeşitli kanunlarda yer alan vergi indirimi, istisna ve muafiyetler nedeniyle bu yıl 90 milyar 660 milyon liralık vergi tahsil edilmeyecek. Devlet 2018 yılında 114 milyar 264 milyon liralık, 2019 yılında da 126 milyar 584 milyon liralık vergiden vazgeçecek. Bu şekilde gelecek 3 yıl, vergi indirimi istisnaları ve muafiyetler nedeniyle toplam 343 milyar 64 milyon liralık vergi tahsilatında bulunulmayacak. Vazgeçilen vergilerin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya (GSYH) oranı ise 2017 ve 2018’de yüzde 4.25, 2019 yılında da yüzde 4.24 olacak.

8991_1312641-60a0d992b3de4de619db4535d3b86951

Peki vergi borcu sorgulaması nasıl yapılır?

E devlet şifreniz varsa internet üzerinden çok kolay bir şekilde vergi borcunuz olup olmadığnı öğrenebilirsiniz. Bunun için öncelikle PTT’den bir e-devlet şifresi almanız gerekiyor. Ardından internette aşağıdaki linki tıklayarak vergi borcunuzu sorgulatabilirsiniz.

 

VERGİ BORCUNUZU SORGULATMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı