Dikkat!…Facebook’ta mesajlaştığınız kişi bir dolandırıcı olabilir!

Facebook son zamanlarda dolandırıcılar için adeta bir cennet haline geldi. Gün geçmiyor ki Facebook üzerinden insanlar dolandırılmasın.

Dolandırıcıların son marifeti sıradan hesapları ele geçirilmesinden sonra o hesapla ilişkisi olan isimlerin cep telefonlarına ulaşılması neticesinde insanları dolandırmak. Dolandırıcılar ele geçirdiği hesaptan bazı kişilerin telefonlarına ulaşıyorlar. Hesap tanıdık olduğu için karşı taraf cep telefonunu vermekte bir sakınca görmüyor. Dolandırıcılar da önemli bir markanın hediyelerini bedava olarak dağıttıklarını söyleyerek karşı tarafı ikna ediyorlar. Cep telefonuna gelen mesajlara “evet” yazıp yanıtlanması isteniyor. Kişiler hesabı tanıdıkları için bunu kolayca yapıyorlar. Çünkü bu istekleri yapan kişinin hesabının ele geçirildiğinin farkında değiller. Böyle ele geçirilen hesapla ilişkili kişiler bu sayede dolandırılıyor. Bu tarz dolandırıcılık son günlerde Facebook üzerinden çokça yapılmaya başlandı.

Mobil telefon şirketleri kullanıcıları yeterince korumadığı için art niyetli kişiler masum insanları kolayca kandırıyor.

İşte Facebook üzerinden benzeri bir dolandırıcılık da Diyarbakır’da ortaya çıktı.

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesinde meydana gelen olayda iddiaya göre Nuran E., sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’ta kuzeni ile konuşmaya başladı.

Kuzenin hesabını çalan kişiler ile konuşmaya başlayan Nuran E., kuzeni sandığı kişiden, “2 bin liraya laptop aldık. Hediye olarak 3 ay boyunca telefon faturalarını ödeme hediyesi kazandık. Bana diğer akrabalarımızın numarasını ver herkes faydalansın ve gelecek olan şifreye ‘evet’ şeklinde cevap verdiğimizde faturalarımız ödenecek” şeklinde mesaj geldi.

Genç kadın buna inanarak konuşmaya devam etti. Nuran E., kendi numarası ile birlikte toplam 40 akrabasının numarasını verdi. Daha sonra gelen mesaja ‘evet’ yazan genç kadın ve 40 akrabası dolandırıldıklarını bilgilendirme mesajı geldiğinde anladı.

İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Nuran E., sosyal medya sitesi olan Facebook’tan kuzeninin kendisine selam yazdığı ve daha sonra konuşmaya başladığını söyledi.

Nuran E., “Kuzenimin hesabı çalınmış. Bundan haberim yoktu. 2 bin liralık laptop aldığını yazdı. Faturalı hatları olanlara ise hediye olarak faturaları ödenecek diye söyledi. Kendi numaramı ile birlikte birçok kişinin numarasını verdim. Gelen mesaja ‘evet’ onayı verdikten sonra kiminden 100, 50 ve 500 lira şeklinde kesinti oldu. Farkına vardıktan sonra çok geç olduğunu anladım. Bazı operatörler işlemi iptal etmiş bazı operatörler ise işlemi iptal edememişler. Çekilen paralar oyun sitesi için kesilmiş. Savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Böyle bir olaya kanacağımı zannetmiyordum. Bir anlık boşluk nelere sebep oldu. Buradan vatandaşlara uyarım kanmasınlar böyle söylemlere. Araştırma yaptıktan sonra gerçek olduğundan emin olduktan sonra adım atmaları gerekir” dedi.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]