Dikkat!… Android cihazlarda Google hesabınız tehlikede olabilir!

Google hesabınız ne kadar güvende? Son günlerde özellikle google hesabı olanlar ve gmail kullananlar endişeli. Android cihazlara yüklenen Gooligan isimli Android tabanlı bir zararlı yazılım ve türevlerinin yaklaşık 1 milyon cihazı tehlikeye soktuğu haberleri google hesabı olan kullanıcıları çok tedirgin ediyor.

Konuyla ilgili olarak güvenlik şirketi Check Point’in sunduğu son rapora göre, Gooligan adı konulan bir zararlı yazılım ailesi 1 milyondan fazla Android cihazda bulunuyor. İlk olarak Ağutos ayında ortaya çıktığı belirtilen zararlı yazılımın, cihazlara uygulama kurulumu yaptığı ve günde 13 bin cihazı etkisi altına aldığı ifade belirtiliyor.  Söz konusu zararlı yazılımların Google hesaplarını etkilediği biliniyor ve bugüne kadar google için olan en büyük tehlike olduğu dile geteriliyor.

Zararlı yazılımın özellikle Android 4.0 (Jelly Bean, Kit Kat) ve Android 5.0 (Lollipop) cihazları etkilediği, üçüncü taraf uygulama mağazalarında görünüşte zararsız sanılan 86 uygulama üzerinden yayıldığının da altı çiziliyor.

Gooligan’dan etkilenen cihazların yüzde 57’sinin Asya’da yüzde 9’unun ise Avrupa’da yer aldığını raporda belirtilen diğer önemli bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor.

Yazılım Linuix çekirdeğindeki iki açıktan sızmış olabilir… 

Linux çekirdeğindeki bilinen iki açıktan yararlanarak cihazlara sızan zararlı yazılım, ne yazık ki uygulamanın kurulmasından hemen sonra cihazın kontrolünü de ele geçiriyor. Ardından cihazın Google yetkilendirmesi kullanılarak kullanıcının Gmail, Drive, Photos gibi Google hesaplarına da erişim elde ediyor.

Google, zararlı yazılımın kişisel e-posta veya dosyalara erişim sağlayamadığı söylese de; Android Güvenlik ekibinin de etkilenen hesapları taradığı ve zararlı yazılımın herhangi bir veriye eriştiğine dair kanıt bulamadığı belirtse de kullanıcılar tedirgin olmaya devam ediyor.

Kimler tehlikede değil?

Geçen yıl sunulmuş herhangi bir Android sürümüne sahip olanlar tehlikede değil…  Ancak birçok cihaz için güncelleme sunulmamış olması bu cihazlar için riskin sürdüğünü gösteriyor.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]