Yaşam

DGS tercihleri ne zaman yapılacak, 2016 DGS tercih kılavuzu yayınlandı mı?

Uzun süre açıklanması beklenen ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı ‘DGS’ sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler DGS tercihlerine çevrildi. Öğrenciler DGS tercihlerinin başlamasını heyecanla bekliyor. DGS tercihleri ne zaman başlayacak, DGS tercihleri nasıl ve nereden yapılır, DGS tercihleri ne zaman sona erecek, DGS tercih kılavuzu yayınlandı mı? Sorularınızın cevabı M.bey’de.

DGS tercihleri 30 Eylül Cuma günü başlayıp 7 Ekim Cuma günü sona erecek. Tercih kılavuzu 30 Eylül Cuma günü yayınlanacak. ÖSYM, DGS tercihlerinde bireysel başvuruyu esas olarak alacak ve tercihleri kendi internet sitesinden kabul edecek. Tercihlerde Tablo-2’ye göre başvuru yapmak büyük önem arz ediyor. Buraya dikkat! Kendi alanların dışında herhangi bir alana başvuru yapan önlisans mezunlarının başvuruları kabul edilmiyor. Başvurular puan sıralamasına göre yapılacağı içi Tablo-1 ile Tablo-2 çok dikkatli incelenmesi şart!

ÖSYM Başkanlığından resmi sitede konuyla ilgili olarak yayınlanan duyuru şu şekilde:

“DUYURU  (28 Eylül 2016)

2016-DGS: Tercihlerin Alınması Hakkında Bilgilendirme

2016 DGS tercih işlemleri, 30 Eylül 2016 tarihinde başlayacak, 7 Ekim 2016 tarihinde sona erecektir. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.trinternet adresinden elektronik ortamda yapacaklardır.

2016-DGS Tercih Kılavuzu ve tercih işlemleri 30 Eylül 2016 tarihinde adayların erişimine açılacaktır.

Adaylara saygıyla duyurulur.”

2016-DGS KILAVUZU

Genel Bilgiler Temel İlke ve Kurallar

TABLO-1.Merkezi Yerleştirme İle Dikey Geçiş Yapılacak Yükseköğretim Lisans Programları 

TABLO-1’de Yer Alan Yükseköğretim Lisans Programlarının Koşul ve Açıklamaları 

TABLO-2.Ön Lisans Mezuniyet Alanlarına Göre Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları 

TABLO-3 Ön Lisans Diploması Alınacak Olan/Alınan Üniversite/Meslek Yüksekokulları 

TABLO-4 Ön Lisans Diploması Alınacak Olan/Alınan Program 

Aday Başvuru Formu

Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu

Başvuru Merkezleri

Adres İline Göre Tercih Edilebilecek Sınav Merkezleri

DGS tercih sonuçları nasıl öğrenilecek?

DGS tercih sonuçlarını öğrenciler T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebilecek.

DGS yerleştirmeleri nasıl yapılacak?

Yerleştirme işlemi, adayların 2016-DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır.
Sağlık muayenesi, bedensel yetersizlik (boy, kilo vb. tercih aşamasında bilinebilen özellikler hariç), mülakat sınavını kazanamama ve intibak eğitiminin olumsuzluğu gibi başvuru sırasında bilinemeyen bir nedenle yerleştirildiği programa kaydı yapılamayan öğrenciler, durumları ÖSYM Başkanlığınca değerlendirilerek, alt tercihlerinden puanlarının elverdiği programlara (burslu programlar hariç) kayıtlar tamamlandıktan sonraki ilk 1 ay içinde ÖSYM Başkanlığına yazılı olarak tüm belgeleriyle birlikte başvurdukları takdirde kontenjan harici yerleştirilirler. Alt tercihi bulunmayan veya alt tercihine yerleşemeyen adaylar için yapılacak işlem, Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün