Dev arama motoru Google’a AB’den dev darbe

Avrupa Birliği (AB) yürütme organı Avrupa Komisyonu, dev arama motoru google hakkında şok bir suçlamada bulunurak Google’ı arama motoru piyasasındaki hakimiyetini kötüye kullanmakla suçladı ve Google’a karşı mücadeleyi arttırmaya karar verdiğini açıkladı. artırma kararı aldı.

ilgili kararda Avrupa Komisyonu, Google’ı özellikle mobil işletim sistemi Android üzerinden kendi uygulamalarını zorla cep telefonu sahiplerine kullandırmaya çalıştığını iddia ederek suçladı. Avrupa Komisyonu yaptığı açıklamada, cep telefonu ve internet sektörlerinin rekabetçi olmasının, Avrupa’da tüketiciler ve iş adamları için giderek daha da önemli olduğu belirterek Google’ın ise rakiplerinin yeniliklerle müşterilerin karşısına çıkmayı engellediğini iddia etti.

Google’ı sert bir dille eleştiren Avrupa Komisyonu, AB’nin Google’a yönelik suçlamalarını yargıya taşıması beklediğini belirtti.

Android kullanıcıları mağdur mu ediliyor?

 

Avrupa’daki teknoloji tutkunlarının yaklaşık yüzde 80’i Android sistemli akıllı telefonlar ve cihazların kullanıyor. Daha önce Google hakkında haksız rekabet iddiasıyla yasal işlem başlatan AB, Avrupa Komisyonu’nun rekabetten sorumlu üyesi Margrethe Vestager Google’ı, internette arama alanındaki hakimiyetini, kendi alışveriş ürünlerini pazarlamak için kötüye kullanmakla suçlamıştı. Avrupa Komisyonu geçtiğimiz yıllarda da teknoloji devi şirketlere haksız rekabet suçundan çeşitli cezalar keserek; Intel’e 1.1 milyar, Microsoft’a da 516 milyon Euro para cezasını uygun görmüştü.

Google 10 gün içinde cevap vermeli

İlgili şikayete Google’ın 10 gün içinde cevap vermesi gerekiyor. İddiaları reddeden Google şirketi,

Google dev darbe geliyor 

Eğer AB haklı çıkar ve Google mahkum olursa dev arama motorunun nemli gelir kaybına uğrayabileceği belirtiliyor.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]