Deli Bal’ın senaryosunun çalıntı olduğu iddiasına Ay Yapım’dan açıklama

Başrollerini Çağatay Ulusoy ve Leyla Lydia Tuğutlu’nun oynadıkları Deli Bal filminin senaryosunun çalıntı olduğu iddialarına filmin yapım şirketi Ay Yapım’dan açıklama açıklama geldi. Yapılan açıklamada Deli Bal’ın senaryosunun filmin künyesinde de yazılı olduğu gibi “uyarlama” olduğu açıklandı.

Senaryosunu Yıldırım Türker’in yazdığı Deli Bal filminde üniversite arkadaşı olan Barış ve Füsun’un tutku dolu aşk hikayesi anlatılıyor.

“Delibal”ın öyküsünün, ülkemizde de Mart 2012’de seyirciyle buluşan Hint yapımı “Moonu 3” filmiyle birebir benzediği yorumları tartışmanın fitilini ateşlemiş oldu.  İki film arasındaki şaşırtan benzerlik izleyenlerin gözünden kaçmadı. Moonu 3’te Ram isimli genç, okula giderken ilk görüşte tutulduğu Janani’yle büyük aşk yaşamaya başlıyor, ta ki Ram’ın psikolojik hastalığı ortaya çıkana kadar…

Başrollerini Çağatay Ulusoy ile Leyla Lydia Tuğutlu’nun paylaştığı Delibal filminde de, aynı üniversitede okuyan Barış ve Füsun’un tutku dolu aşkı, Barış’ın psikolojik rahatsızlığının ortaya çıkmasıyla bozuluyor.

Deli Bal’ın  yönetmeni Ali Bilgin, verdiği röportajlarda Çağatay Ulusoy’un başrolünü Leyda Lydia Tuğutlu’yla paylaştığı “Delibal” filminin, Hint yapımı “Moonu 3” filminden alıntı olduğunu söylemişti. Ancak “İki Kadın Arasında” programında, her iki filmi izleyenlerden alıntı değil birebir taklitle karşılaştıkları tepkilerinin geldiği ifade edildi.

Konunun gündeme gelmesi üzerine tartışmaya kayıtsız kalamayan filmin yapım şirketi Ay Yapım’dan şu açıklama geldi:
“25 Aralık 2015 tarihinde vizyona giren Ay Yapım imzalı sinema filmimiz Delibal, künyesinde de yazdığı üzere uyarlama bir senaryodur ve bu bilgi gala günü yapılan röportajlarda filmimizin yönetmeni tarafından zaten dile getirilmiştir. Dünyada da birçok örneğinde görüldüğü gibi, orjinal eser ile uyarlama eser arasında benzerlikler olması olağan olmakla birlikte uyarlamanın başarısını sağlayan temel şey katılan özgün yorumlardır. “

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]