Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten yargılanan Merve Büyüksaraç’a şok

Manken Merve Büyüksaraç’a 1 yıl 2 ay hapis cezası kararı… Büyüksaraç, başbakan olduğu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, manken Merve Büyüksaraç katılmadığı öğrenildi. Duruşmada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı avukatı Hatice Özay temsil etti.

Duruşmada söz alan sanık Büyüksaraç’ın avukatı Ali Deniz Ceylan, “Müdahil Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet yöneticisi olduğu için eleştiri sınırları sert bir şekilde yorumlanmamalıdır. Müvekkilimin paylaştığı ifadelerin siyasi olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bu nedenle müvekkilimizin beraatına karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

DENETİMLİ SERBESTLİK ŞARTIYLA SERBEST BIRAKILDI

Erdoğan’ın avukatı Özay ise şikayetlerinin devam ettiğini ve sanığın cezalandırılması gerektiğini belirtti. Özay, “Suça konu paylaşımların eleştiri sınırlarında değerlendirilmesi mümkün değildir. Kişilik haklarına saldırı oluşturmaktadır. Bu nedenle sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Davaya ilişkin kararını açıklayan hakim, suçun işleniş şekli, konusu ve neticeleri göz önünde bulundurularak, sanık Merve Büyüksaraç’ın, “kamu görevlisine alenen birçok kez hakaret etmek” suçundan 1 yıl 2 ay 17 gün hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Sanığın iki yıldan az ceza alması ve hakkında herhangi bir sabıka kaydının bulunmamasını gözönüne alındığını belirten hakim, sanığa verilen hapis cezası hükmünün açıklanmasının 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla geri bırakılmasına karar verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A HAKARET İÇEREN ŞİİRİ PAYLAŞMIŞTI

Ceza hükmü, manken Büyüksaraç’ın 5 yıl içinde kasten herhangi bir suç işlememesi durumunda ortadan kaldırılacağı haber veriliyor.

Hatırlanacağı gibi Merve Büyüksaraç, kişisel Instagram hesabından Erdoğan aleyhine yazılan “Ustanın Şiiri” adlı bir şiir paylaşmış ve Büyüksaraç hakkında soruşturma başlatılmıştı. Merve Büyüksaraç’ın, zincirleme şekilde “kamu görevlisine alenen hakaret” suçundan 1 yıl 5,5 ay ile 4 yıl 4,5 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]