Çocukların sosyal medya kullanmasına yasak geliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’ndan çocukların sosyal medyayı kullanmaları konusunda flaş açıklama geldi.

Sema Ramazanoğlu,  belli bir yaşın altındaki çocuklara Youtube, Facebook ve Twitter gibi sosyal medyaları kullanmalarının yasaklanacağını açıkladı. Bakan Ramazanoğlu “Böyle bir çalışma yapıyoruz. Anne ve babalar, çocukların çantalarına baktığı kadar cep telefonlarına ve bilgisayarlarına girip bakmaları lazım” diye konuştu.

Bakan, Çocukların sosyal medyayı kullanma yaşının “12 mi yoksa 16 mı olması yönünde çalışma yapıldığını ifade etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, TBMM’deki özel sohbetinde Avrupa Parlamentosu’nda 16 yaşından küçük çocuklar için Facebook, Youtube ve Twitter kullanımı yasağı getiren bir düzenlemenin sözkonusu olduğunun anımsatılması üzerine, “Böyle bir çalışma yapıyoruz” karşılığını verdi. Buna göre, küçük çocukların Youtube, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım ağlarını kullanması, ancak veli izni şartıyla mümkün olabilecek. Yasa onaylanırsa, ad, soyadı, doğum tarihi gibi kişisel verileri toplayarak hizmet veren e-mail web siteleri, sosyal paylaşım siteleri, bloglar ve hatta arama motorları için söz konusu hüküm geçerli olacak. Çocukların güvenlik internet kullanımı için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Başkanlığı’nın tüm bakanlıkların katıldığı bir çalışma başlattığını açıklayan Ramazanoğlu, “Bakanlık olarak biz de bu çalışmaya dahil olduk. İçişleri, Milli eğitim, Adalet bakanlıkları gibi bazı bakanlıkların katıldığı bir çalışma var. Burada getirilecek olan yaş sanırının henüz nihai karara varılmadı” diye konuştu.

‘Filtreler kırılıyor’
Ramazanoğlu, ne kadar yasal düzenleme de yapılsa ailenin tutumunun çok önemli olduğuna vurgu yaparak, şunları kaydetti: “Aslında aileleri eğitmemiz lazım. Anneler ve babaların çocuklarının çantalarına baktıkları kadar cep telefonlarına ve bilgisiyarlarına da girip bakmaları lazım. Filtre koyuyorsunuz engelleyici sistemler koyuyorsunuz onları kırıyor, aşıyorlar.”

Haberin devamı: http://www.milliyet.com.tr/cocuklara-sosyal-medya-yasaklanacak-gundem-2168583/

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]