Clinton lobisi çalıştı, Trump’ın oyları dip yaptı

ABD seçimlerine sayılı zaman kala Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump kan kaybetmeye başladı. Peki Trump’ın oyları neden düşüyor? Clinton mı, Trump mı? Kim önde?

Yapılan kamuoyu yoklamalarında Trump’ın oylarının yüzde 22’ye kadar düştüğü görülüyor. Üstelik ABD şimdiki başkanı Barack Obama da açıkça Hillary Clinton’u destekliyor ve Trump’a ağlamayı kesmesini söylüyor. 8 Kasım’da yapılacak 58. başkanlık seçimleri öncesinde Amerika’da seçim rekabeti tam hız devam ediyor. Demokrat Parti adayı Clinton ile Cumhuriyetçi Parti adayı Trump arasındaki rekabet hakkında sokaktaki vatandaş ne düşünüyor?

Barack Obama’dan Trump’a tavsiye mi azar mı?

Son olarak ABD Başkanı Barack Obama, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump’ın seçimlerde hile yapıldığı iddialarına ilişkin, “Daha oyun bitmeden sen ağlamaya başladın. Sayın Trump’a benim tavsiyem ağlamayı kesmesi ve oyları kazanmaya çalışması” şeklinde bir açıklama yaparak; oyunun açıkca Clinton’dan yana olduğunu belirtmiş oldu. Obama, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile Beyaz Saray’da düzenlediği ortak basın toplantısında, Trump’ın seçimlerde hile yapıldığı iddiasına ilişkin soruları da yanıtlamış ve Trump’ın iddialarının ‘gerçeklere dayanmadığını’ belirten Obama, ABD tarihinde hiçbir başkan adayının seçimler yapılmadan hile suçlamasını gündeme getirmediğini vurgulmaştdı. Obama’ya göre Trump’ın Trump’ın ısrarla hile konusunu gündeme getirerek, demokratik süreci ‘itibarsızlaştırmaya’ çalıştırmaktan başka bir şey değil.

İşte kamuoyu yoklamaları ve adayların oyları 

Washington Post gazetesi ile ABC News kanalının ortak anketinin sonuçları oldukça ilginç. Araştırmaya göre; Hillary Clinton, Donald Trump’ın 5 puan önünde gözüküyor. Clinton’ın yüzde 46 oy oranına karşılık Trump oyların yüzde 41’ine sahip. Aynı ankette Özgürlükçü Parti’nin başkan adayı Gary Johnson yüzde 9, Yeşil Parti adayı Jill Stein ise yüzde 2 oy oranına ulaştı. Seçmenlerin büyük bir kısmı hala iki adayın da yeterince dürüst davranmadığı görüşünü taşıyor. Ankete katılanlar aynı yüzde ile (yüzde 63) Clinton’ın ve Trump’ın “güvenilir olmadığı” şeklined görüş bildiriyor.

Bir başka anket sonucuna göre de Trump yüzde 22’lere düştü! 

ABD’de Massachusetts Lowell Üniversitesi Kamuoyu Merkezi ile Odyssey Millennial firmasının ortak anket çalışmasının sonuçları oldukça iddialı ve şaşırtıcı cinsten… ABD’de, 18-35 yaş arasındakilere yönelik bir ankete katılanların yüzde 53’ü, Trump’ın başkanlığını görmektense dünyaya bir göktaşının çarpmasını tercih edeceklerini belirterek Trump’ı başkan olarak görmek istemediklerini belirtti.

Araştırmaya göre; ankete katılan 18-35 yaş arası bin 247 kişinin yüzde 53’ü Trump’ı başkan olarak Beyaz Saray’da görmektense dünyaya bir göktaşının çarpıp yaşamı sona erdirmesini tercih ediyor. Ankete katılanların yüzde 67’si Trump’ın başkanlığı yerine “başkanın rastgele piyangoyla belirlenmesi”, yüzde 66’sı ise “Obama’nın ömür boyu başkanlığa devam etmesi” seçeneklerini işaretledi. Araştırmada gençlerin yüzde 23’ünün, Demokratların başkan adayı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton veya Cumhuriyetçi Trump yerine dünyaya göktaşının çarpmasını tercih ettikleri de başka bir dikkat çekici sonuç olarak kaydedildi. Sadece Clinton ile Trump’ın katılacağı bir seçimde kime oy vereceği sorulan gençlerin yüzde 66’sı Clinton’ı tercih ederken, Trump’ı tercih edenlerin oranı yüzde 22 olarak neticelendi.

Mevcut başkan Obama gençler tarafından seviliyor

Araştırmanın Genel sorular bölümünde elde edilen sonuçlaara göre; mevcut başkan Barack Obama’nın ömür boyu başkanlığa devam etmesini tercih edeceğini ifade eden kişilerin oranı yüzde 39 olarak çıkarken, yüzde 26 ise yeni başkanın rastgele piyango ile belirlenmesi kaydedildi.

Trump neden kaybetti? İşte Trump’ın seçmen kaybettiren iddiaları

ABD’de başkanlık seçimlerine sayılı günler kalırken, Trump seçimlerde ‘hile yapıldığı’ iddiasını gündeme taşımıştı.

Trump, seçimlerde “ölü” insanların yanısıra Amerikan vatandaşı olmayanlara bile Hillary Clinton lehinde oy kullandırılacağı iddiasını ortaya atmış ve tartışmanın fitilini ateşlemişti.

2008 yılındaki başkanlık seçimlerinde Başkan Obama’nın seçimi Kuzey Carolina’daki illegal göçmenler sayesinde kazandığını iddia etmişti.

Sosyal medya üzerinden de seçimlerde hile olduğuna dikkat çeken Trump, Cumhuriyetçi liderlerin hileye göz yumduklarını iddia etmiş ve “Cumhuriyetçi liderler niçin olup biteni inkâr ediyor?” sorusunu gündeme getirmişti.

Trump medyaya da ateş püskürmüştü. Medyanın, tacizine ya da cinsel saldırısına uğradığını öne süren kadınlar üzerinden kendisini karalamaya çalıştığını söyleyen Trump, “Gerçek olmayan bu iddialar sonucu kadınların büyük kısmının oyunu kaybettiği” demişti.

Pennsylvania, Ohio gibi eyaletlerde destekçilerine seçim gününde sandıkları izlemeleri çağrısında bulunan Trump’ın iddiaları ülkede de büyük tartışmaya neden olmuş bu durum Trump’ın aleyhine işler hale gelmişti.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]