Ceren Kenar’ın yazarlığı bırakma nedeni Ersoy Dede’nin o yazısı mı?

Dış politika alanındaki yazılarıyla tanınan ve en son Türkiye gazetesinde dış politika yazarlığı yapan Ceren Kenar’dan ilginç karar. Ceren Kenar, bundan böyle ne Türkiye gazetesinde ne de başka bir mecrada yazarlık yapmama kararı aldı. Star gazetesi Ersoy Dede’nin “Darbe ne fena bir şey!” başlıklı yazısında isim vermeden 15 Temmuz gecesi bir TV kanalında olup ekrana çıkmayı reddedip sabaha kadar kanepe uyuyan yazar olarak işaret ettiği kişinin Ceren Kenar olduğu iddia edilmişti.

CEREN KENAR YAZARLIĞA VEDA ETTİ

Dış politika yazarı Ceren Kenar’ın neden böyle bir karar aldığı konusunda açıklama yapmadı.

ERSOY DEDE’NİN YAZISININ ETKİSİ Mİ?

Star gazetesi yazarı ve 24 TV programcısı Ersoy Dede, isim vermeden bir yazarın bir TV kanalında olmasına rağmen 15 Temmuz gecesi ekrana çıkmayı kabul etmediğini,  o gece kanepede uyuyan yazarın sabah olunca kanalın arabasıyla evine döndüğünü yazmıştı. Daha sonra o yazarın Ceren Kenar olduğu iddia edildi.

Kenar’ın yazarlıktan vazgeçmesinde bu olayın etkili olduğu konuşuluyor.

ERSOY DEDE NE YAZMIŞTI?

İşte, Star gazetesi Ersoy Dede’nin isim vermeden eleştirdiği ve Ceren Kenar’ı işaret ettiği iddia edilen “Darne ne fena bir şey!” başlıklı o yazısı:

Darbe ne fena bir şey!

Bir yazarın 15 Temmuz gecesi, televizyon binasında olduğu halde inatla ekrana çıkmadığı yazıldı o günlerde.. Kanalı biliyorum.. Yazarı da.. Türkiye’de sivil siyasetin tahkim edilmesi, darbeler döneminin bir daha açılmamak üzerine kapanması misyonuyla ortaya çıkan bir STK’nın en etkili ismiydi.. Bütün yazı hayatı bunun üzerine bina edilmişti.. Ülkeyi ‘Asker’ değil ‘sivil’ yönetsin diyorlardı arkadaşlarıyla birlikte… Haftalık düzenli yayınına çıktı.. Yorumlarını yaptı.. Temiz bir İstanbul akşamından hamasi nutuklarını attı her zamanki gibi.. Havanın puslanmaya başladığı, artık gerçek hikayenin yazıldığı söylendiği anda ise kendini stüdyonun dışına attı.. Artık olmayan bir tehdit ve tehlike üzerine havanda su dövülmeyecek, gerçek bir durum karşısında sahici sözler söylenecekti.. Televizyonda pozisyonlar belirlendi.. O saatte orada kalan yorumcular millete gerçekleri anlatmak üzere mikrofonlarını takıp kamera önüne geçtiler.. Ama hayatını darbelerin ne fena bir şey olduğunu anlatmaya adayan bu genç ve sivil kardeşimiz ortadan kayboldu birdenbire… Programın yapımcısı kendisini bulup da; “Yayına çıkmayacak mısınız” dediğinde, “İngilizce tweet’ler atmam lazım, çıkmayacağım..” dedi.. Bir saat sonra yani artık işgal girişimi ve sivil direniş iyiden iyiye görülmeye başlandığında yapımcı bir kez daha gitti yanına.. Bir kez daha rica etti yayına katılmasını.. Bir mesaj vermesini.. Ama o bir kanepeye kıvrılıp uyumayı tercih etti.. Sabah olup da darbe püskürtüldüğünde kanalın arabasına atladı ve evine doğru yola koyuldu.. Sonra köşesinden darbenin ne fena bir şey olduğunu anlatmaya devam etti, ediyor..

 

CEREN KENAR KİMDİR?

Ceren Kenar Taraf Gazetesinde yazarlık yaptı. Dış politika hakkında dikkat çekici ve ilginç yazılar yazarak dikkatleri çekti. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde siyaset bilimi okuduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde sosyoloji üzerine yüksek lisans yaptı. Genç siviller’in kurucularından olan Kenar, en son Türkiye gazetesinde yazarlık yapıyordu.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]