Cengiz Semercioğlu’nun gazeteciliğine bir itiraz da Ekşi Sözlük’ten…

Hürriyet yazarı Cengiz Semercioğlu’nun kimi röportaj ve yazılarında PR yaptığı iddiası bir süre önce İzzet Çapa tarafından dillendirilmişti. Çapa, bloğunda ilginç noktalara değinmiş ve Cengiz Semercioğlu ile ilgili  Hürriyet yönetimine sıkı sorular yöneltmişti. Bu kez benzer bir eleştiri Ekşi Sözlük’ten geldi. Sözlük yazarı “Şükela” imzası taşıyan yazıda bu kez Yılmaz Erdoğan’ın “Ekşi Elmalar” filmi ve gişede başarılı sonuçlar alan “İkimizin Yerine” filmleriyle ilgili hamleleri mercek altına alındı.

Şükela,  İzzet Çapa’nın sözkonusu yazısına atıf yaparak Medyabey’de de yayınlanan yazının linkini paylaştı. Ekşi Sözlük yazarı Şükela, İzzet Çapa’nın iddialaraıyla paralel görüşleri paylaştığı yazı Sözlük’ün dikkat çeken konu başlıklarından biri oldu.

İşte, Ekşi Sözlük yazarı Şükela’nın Cengiz Semercioğlu ile ilgili o ilginç yazısı:

*********************

 

kalemi üzerinde bazı gölgeler olduğunu düşündüğüm gazeteci yazar. bu gölgelere ışık tutmaya çalışacağım. çünkü enteresan döngüler keşfettim.hafızayı tazelemekte yarar var. yakın zamanda meslektaşı izzet çapa’nın kendisine sorduğu ve cevapsız kalan soruları hatırlayalım. (uzun uzun okumak istemeyenler için özetle; bkm’nin filmleriyle ilgili yönettiği ekte ve köşesinde çıkan haberlerin gazetecilik refleksinden ziyade bazı duygusal sebeplere dayandığını iddia ediyor:

İzzet Çapa’nın Cengiz Semercioğlu yazısı için tıklayın

 • yakın ve sürekli ilişkilerin etkisiyle haber ile pr faaliyeti arasındaki çizginin belirsizleştiği bir anlayışa sahip olduğu görülüyor semercioğlu’nun. bu faaliyetler yalnızca bkm filmlerine geniş yer açmakla kalmıyor ki öyle kalsa bu bir noktaya kadar anlaşılabilirdi. çünkü bkm filmleri izleniyor, ünlü oyuncular bu filmlerde yer alıyor. haliyle gazete için sayfasında büyük yer açacağı bir gelişme olabiliyor. ancak semercioğlu bununla kalmıyor.

  son olarak ekşi elmalar için benim de çok sevdiğim yılmaz erdoğan ile röportaj yapmış, tam sayfa röportaj ile yetinemeyip, röportajın perde arkasını da pazartesi günkü köşe yazısına taşımıştır. buraya kadar tamam. ancak sonrasında durum ilginçleşiyor.

  yazdığı bu yazının sonuna da her ne hikmetse ilk hafta sonu gişede 1. olan ikimizin yerine’yi ne kadar kötü bulduğunu anlatan bir yazı yazmış. ekşi elmalar’ın, hem de vizyona girdiği hafta vizyonda ikinci haftasını dolduran ikimizin yerine’nin gişede gerisinde kaldığının açıklandığı güne denk gelmiştir bu yazı üstelik. vizyonda ikinci haftasın geride bırakan ikimizin yerine ile ilgili yorumlarını yazmak için bu kadar beklemesi ve tam da bugüne denk getirmesi garip değil mi?

  bu çok enteresan, çünkü ilk kez olmuyor. dikkatli takip edenler başka örneklerini de bulabilir. bir bkm filmi çıktığında cengiz semercioğlu köşesinde ve gazetenin yönettiği bölümlerinde filme 11 eylül ikiz kuleler saldırısıyla alakalı büyük bir haber çıkmış kadar yer açıyor. işler istenildiği kadar iyi gitmiyorsa bkm yapımının rakibi olan filmlerle ilgili ağır eleştiriler kaleme alınıyor. hep tekrarlanıyor bu döngü.

  başka gazetecileri “etik magazincilik” yapmaya davet eden semercioğlu’nun müthiş gazeteciliğini son olarak sinan çetin’in oğlu rüzgar çetin’i aklamaya çalışırken de görmüştük. gazetecilerin kendi beğeni ve yönelimlerinin ürettikleri içeriğe etki etmesi gayet olağan bir durum; ancak bu sıkça tekrarlanan ve hep özellikle bir şirketin lehine sonuçlanan döngü, semercioğlu’nun kalemine gölge düşüren bir şey gibi duruyor.

  İşte, Ekşi Sözlük’te yayınlanan Şükela’nın o yazısı:

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]